Google Adwors Reklamları, kullanıcının Google arama motoruna bir anahtar kelime girdiği zaman karşılaştığı ücretli reklamlardır (SEM). Google Adwords Reklam Modelleri, paylaşıldıkları alana göre; Google Arama Ağı, Google Görüntülü Arama Ağı, Alışveriş Reklamları, Video Reklamları ve Uygulama Reklamları olarak ayrılır.

Google Adwords Nedir

Adwords Reklamları Nerede ve Nasıl Gösterilir?

Google Adwords reklamları gösterilirken Google siteleri ve iş ortaklığı yapılan AOL arama ortaklarının yanı sıra, google haritalar, Youtube, gmail  vb platformlarda da gösterilir. Bu siteler çeşitli ağlarda reklam erişimlerini genişletir, böylece kullanıcı erişimi artmış olur.

Adwors reklamlarında günlük bütçe sistemi vardır. Reklama tıklandıkça alınan bütçe günlük bütçe limitine ulaştığında durur ve o günlük reklam gösteriminiz biter. Fakat reklamın sırası yalnızca verdiğiniz bütçeye göre belirlenmez. Google her web sitesi için bir kalite puanı belirler. Formülize etmek gerekirse;

Rank = Google Sıralaması =  Kalite Puanı * Verilen Ücret

Kalite puanı, Google tarafından sitelerin içerik ve kalitesine göre verilmiş 1 ile 10 arasındaki değerdir. Google eskiden bu değerleri açıklarken, bugün bu bilgileri gizli tutuyor.

Reklam yayınlanmadan önce reklamın tarihi, saat aralığı, ödeme yöntemi ve faturalandırma, para birimi gibi detaylar ayarlanır. Reklamın en iyi etkiyi vermesi için bu ayarlara dikkat edilmedilir.

Google Adwors Ayarları

Google Adwords Reklam Modelleri

Reklam modelleri reklamın nerede gösterileceğine göre sınıflandırılır. Google Adwords reklam modelleri şu şekildedir;

  • Google Arama Ağı
  • Google Görüntülü Arama Ağı
  • Alışveriş Reklamları
  • Video Reklamları
  • Uygulama Reklamları