İçerik Pazarlaması, potansiyel müşteriye ulaşma, ürün tanıtımını yapma ve müşterinin satın alma süreçlerinde onunla temasa geçmeye yarayan pazarlama kanalıdır. Genellikle bir içerik önce web sitesinde yayınlanır sonra e-postalar, sosyal hesaplar, dergiler, ücretli reklamlar vb. kanallarda yapılan tanıtıma yönelik içeriklerle kitleye dağıtılır. İçerik üretemeyen yada ürettiği içerikleri hedef kitlesine ulaştıramayan bir marka hedefine ulaşamayacaktır. Diğer tüm dijital pazarlama kanallarının temelinde de içerik vardır.

İçerik Pazarlaması Nedir

İçerik Pazarlamasının Önemi

İçerik Pazarlamasının Önemi | En çok kullanılan kanal İçerik Pazarlaması

İçerik Pazarlamasının ilgi çekici, özgün ve yaratıcı fikirler içermesi markayı çok üste taşıyabilecek stratejilerdir. 2017 de yapılan bir araştırmaya göre işletmeler en çok içerik pazarlamasına değer veriyor ve bu konuda çalışıyor.

En çok tercih edilme nedenlerinin başında maliyetinin düşük olması geliyor. Sosyal medya hesabı açmak, bir blog gönderisi ya da e-mail içeriği oluşturmak çok ucuz ya da maliyetsizdir. Bugün bir çok küçük işletmenin reklama ayırdıkları bütçeden daha fazlasını web sitesi içeriğine ayırdığı da biliniyor. Çünkü kabul etmek gerekir ki potansiyel müşterilere ulaşan kaliteli ve heyecan verici içerikler en iyi sonucu yaratacaktır. Reklama para ayırıp bi anda parlayan fakat istediği dönüşü alamayan işletmeler yerine, içeriğe yatırım yapıp güvenilir ve kaliteli bir imaj oluşturmak daha önemlidir. Fakat tabiî ki bu içeriklerin dağıtımı ya da kitleye ulaşması için bazı platformlar ya da ücretli reklamlar kullanılmalıdır.

İçerik Türleri

En Çok Hangi İçerik Pazarlaması Kanalı Tercih Ediliyor

İçerik Pazarlaması Türleri Nelerdir

İçerik türleri çok çeşitli ve her geçen dijital dünya ile birlikte artmaya devam ediyor. Markalar içerik türlerini belirlerken hedef kitlesini göz önünde bulundurmalı onların hangi mecraları kullandığı, yaş aralığı, ilgileri gibi konulara dikkat etmelidir. Yandaki grafikte Content Marketing Enstitü 2018 içerik pazarlamasında hangi taktikleri tercih ediyor sorusunun cevabı görülüyor.

İçerik Pazarlaması Stratejileri

  • Hedef kitlesine ve hangi içerik kanalını kullanacağınıza karar verin. Sonra da bunun nasıl sunulacağı hakkında fikir jimnastiği yapın.

  • Planların gerçekleştirilmesi, içeriklerin dağıtılması için en uygun zamanı planlayın. Güncel olayları da takip ederek bu zaman planlamasını oluşturun.

  • İlgi çekici görseller ve tasarımlar kullanın. Postalarda, web sitelerinde, bloglarda ya da sosyal medyada insanları etkilemenin en iyi yolu iyi fikiler ve özgün tasarımla buluşmuş görsellerdir.

  • Sosyal medya hesaplarından sürekli kitle ile etkileşim halinde olun. Paylaşımlar sıradan değil, orjinal ve ilgi çekici olsun.

  • Satışları değil markayı öne koyun. Bu markaya olan güveni ve marka değerini arttırır.

  • İçeriklerin öne çıkması için, anahtar kelime ve SEO çalışmaları yapın. Kitlenin size nasıl ulaşacığını analiz edin ve anahtar kelimeleri ya da hashtagleri bu doğrultuda kullanın.

  • E-Posta bültenleri hazırlayıp abonelerle paylaşın. Site ziyaretçisini arttıran en önemli taktik e-posta tanıtımlarıdır.

İçerik Pazarlaması Başarı Hikayeleri

Red Bull

Bir enerji içeceği üreten Red Bull içerik pazarlamasını o kadar iyi yaptı ki bugün çok iyi bir yere geldi. Doğa sporlarında, extrem sporlarda ve festivallerde kendini çok iyi tanıtıp, çok büyük bir kitlenin markaya olumlu bakmasını sağladı. Burada müşteri profilini tanımanın ve ona yönelik içerik üretmenin ne kadar önemli olduğu görülüyor. Tanıtımlarında enerji vurgusu yapan ve aktif olmaya davet eden marka bunu sporlara dahil olarak, paraşüt atlayışlarında aktif olarak  destekledi.

Özellikle aydan paraşütle atlayan Felix Baumgartner bu atlayışı Red Bull desteğiyle gerçekleştirdi. Youtube kanalından milyonlarca kez izlenene bu atlayış markanın takipçisini, abonelerini ve popülerliğini fazlaca arttırdı.

G.I. Joe Gerçek Bir Amerikan Kahramanı

G-I-Joe | İçerik Pazarlaması Başarıları Örnekleri Nelerdir

İçerik Pazarlamasının en etkileyici örneklerinden bir tanesi Marvel ve Hasbro ortaklığıdır.

Kenner oyuncak şirketi G.I. Joe – Gerçek Bir Amerikan Kahramanı aksiyon figürleri oyuncaklarının satışını arttırmak için oyuncakların arkasına büyük bir çizgi roman kurgusu eklediler. Bunun üzerine istenilen etkiyi yaratmayı başardılar ve serinin oyuncakları belli bir yaş grubundaki çocuk tarafından çok rağbet gördü.