Mobil Pazarlama , hedef kitleye ulaşmak için mobil cihazlardaki uygulamaları, SMS yada internet kanallarını kullanan dijital pazarlama çeşididir. Son zamanlarda en çok yükselen pazarlama stratejilerin başında gelir. Dünya çapında 2015’ten 2019 a kadar cep telefonu kullanan insan sayısı 500 milyon artarak 4.68 milyara yükseldi. Mobil kullanımı bu kadar artmışken dijital pazarlama taktikleri de mobil üzerine geliştirilmeye başladı.

Mobil Pazarlama Nedir

Mobil İnternet Kullanımı

Mobil İnternet Kullanımı Nedir

Grafikte mobil kullanımının yıllar içinde nasıl arttığı görülüyor. Amerika’da yapılan araştırmaya göre 2008 yılından 2016 ya gelininceye kadar internete mobilden bağlanma süresi günlük 0.3 saatten 3.1 saate çıktı. İnsanların telefonda geçirdikleri vakit bilgisayarda geçirilen vakitten çok daha fazla. Bu sonuçlara göre işletmeler insanların yönelimlerini dikkate alarak mobil pazarlama konusunda geliştirmeler yapmak zorunda .

Mobil Pazarlama Stratejileri

 • Hedef kitlesinin mobil kullanım alışkanlıklarını analiz edin. Örneğin atılan maillerin yarısından fazlası mobil cihazlarda açılıyor, bu durumda eğer e-posta bülteni yayınlıyorsanız mobil uyumlu olduğundan emin olun. Yada sosyal medya gönderilerin çok büyük bir kısmı mobil cihazlardan incelenir. Bu içerikleri mobil uyumlu olarak paylaşın.

 • Web sitenizi, mobil cihazların dokunmatiklerini de göz önünde bulundurarak hazırlayın. Web sitenin yalnızca bilgisayar araçlarıyla değil mobil cihazlarla da ziyaret edileceğini unutmayın.

 • Güncellemeleri kontrol edin. Her gün mobil tarayıcılar ve uygulamalar güncelleniyor, bunları takip edin ve içerikleri buna uygun hale getirin.

 • Markanın mobil uygulaması olsun. Kullanıcılar özellikle e-ticaret uygulamalarını, sosyal medya uygulamalarını, mobil oyunları yada farklı içerik ve hizmet veren uygulamaları telefonuna indiriyor. Özellikle en az bir kere tarayıcıdan ziyaret ettikleri siteleri beğenirlerse ya da ilgi çekici bulurlarsa mobil uygulamaya yönelmeye eğilimli oluyorlar.

 • Mobil uygulamaya konum tahmin etme özelliği eklemek ve konumuna göre akıllı bildirimler göndermek en çok kullanılmaya başlanan mobil özelliklerinden biri. Bir mağazanın yada restoranın yanından geçerken buralardan bildirim alan müşteri anlık olarak buralara yönelebilir.

 • Dijital dönüşüm teknolojilerini uygulamanızda kullanın. Bunun en güzel örneklerinden biri Filli Boyanın arttırılmış gerçeklik ile tasarladığı, renk seçip duvara tutunca rengin duvarda nasıl duracağını gösteren uygulamasıdır. Bir diğer arttırılmış gerçeklik uygulaması Ikeanın mobilyaların evde nasıl duracağını gösteren akıllı uygulamasıdır.

 • Mobil uyumlu web sitenizin yada mobil uygulamanızın hızlı ve kullanışlı olduğundan emin olun. Yaptığınız çalışmaların mobil ekranından gözüktüğünde kullanışlı, yönlendirmeleri etkin, hızlı ve estetik gözükmesi kullanıcı açısından önemlidir ve hiçbir kullanıcı fazladan efor harcamak ve gereksiz yönlendirmelerle uğraşmak istemez.

 • QR Kodlar mobil pazarlama için çok yaralı bir alan ve kullanımı ise çokça yaygınlaştı. Yapılan uygulamada okutulan QR kodlar bugün satın alınan bir ürünün uygulamaya tanıtılması, test kitapçıklarının sorularının çözümünü gösterme, e-biletlerin okutulması gibi sayısız yerde kullanılır.

 • Bildirimler/push notification , mobil uygulama yüklendikten sonra bildirimlere izin verilmesi halinde gelen hatırlatmalar yada bilgilendirmelerdir. Bu sayede kullanıcı ile etkileşim sıcak tutabilirsiniz. Örneğin; oyuna geç kalma, seni bekliyoruz, bahar indirimlerini kaçırma gibi örnekler gösterilebilir.

 • Google Adwords, reklamları mobile de uyumlu hale geldi. Tüm mobil cihazlardan kusursuz görülebilen bu reklamlar mobil pazarlama içinde çok etkili. Mobil uygulamanın tanıtımı için ya da arama ağları için kullanılan reklamlar çok sayıda kullanıcın geri dönüşünü sağlıyor.

 • SMS mobil pazarlamada en çok kullanılan alanlardan biridir. Özellikle tatil promosyonları, marka indirim mesajları, telekomünikasyon şirketleri mesajları çokça yaygındır. 160 karakteri geçmemesi gerekir aksi halde müşterinin ilgisi dağılır.

 • Başarınızı ölçün. İndirme sayılarını, mesaj sonrası etkileşimleri inceleyin. Google Analytics mobil uygulamaların da analizlerini raporlar.

En Çok Tercih Edilen Mobil Uygulamalar

En Çok Kullanılan Mobil Uygulamalar Nelerdir

Yandaki grafikte Amerika’da insanlara en vazgeçilmez mobil uygulama sorulduğunda alınan cevaplar görülüyor. Buna göre ilk sırada Amazon yer alıyor. Bunu da Gmail ve Facebook takip ediyor. İlk sırada dijital pazarlamanın en önemli alanlarından olan e-ticaret uygulamasının yer alması ikincisi sırada ise içerik pazarlamasının en önemli kanalı olan Gmail’in olması mobil pazarlamanın ne derece mühim olduğunu gösteriyor.

Mobil Pazarlama Ne kadar Etkili?

İnsanlar saatlerini cep telefonlarıyla geçiriyor. Yapılan araştırmalara göre insanlar gelen SMS mesajlarının %98’ini okuyor ve hatta bunun çok büyük çoğunluğunu  ilk 3 dakikada yapıyor. Bir diğer araştırmaya göre online alışveriş yaptıktan sonra insanların %42’si telefonlarındaki bir alışveriş yada sosyal medya uygulamasını açıyor. Bu gösteriyor ki insanlar alışveriş yaptıktan sonra bunun türevlerini incelemeyi ya da burada gördüklerini paylaşmayı seviyorlar.

Ayrıca mobil cihazlardan yapılan ürün yada marka aramalarının yarısından fazlası bir eylemle sonuçlanıyor. Yani insanlar mobil araştırmalar yaparken ürünü satın almaya hazırlar.

Bütün bunların yanında insanlar sosyal medyaya mobil telefondan girmeyi gelen e-postaları mobil cihazlardan okumayı tercih ediyor. Bu da demektir ki yapılan e-posta pazarlaması, içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması kampanyalarının büyük bir çoğunluğu mobil pazarlamayı da hedeflemek zorunda.

Google’da mobil pazarlamayı destekliyor ve üretilen içeriklerin mobil uyumlu olmaması halinde bu içeriklerin önem sırasını azaltıyor.