SEO Arama Motoru Optimizasyonu, yani (Search Engine Optimization) temelde bir web sitesini en üste çıkarmak ve trafiğini arttırmak için geliştirilen yöntemlerdir. Arama motorlarının siteyi daha iyi tanıması için web sitesi, iç ve dış tasarım stratejileri ile optimize edilir.

SEO, web sitenizin oluşturduğu trafiği en üst düzeye çıkarmak için sürekli geliştirmeler yapmayı gerektirir. Yapılan çalışmaların web sitesini ilgilendiren kısımları Site İçi SEO, bağlantılar gibi dışarıdan yapılan çalışmalar Site Dışı SEO olarak adlandırılır.

Bu, devamlı hareket eden bir yapı demektir yani bir web sitesi için SEO çalışmalarına başlayıp bitirmek diye bir şey yoktur. Sürekli devam eden ve geliştirmeye sürekli açık bir süreçtir. Seo mantığını anlayabilmek için önce arama motorlarının işleyişini anlamak gerekir.

SEO | Arama Motoru Optimizasyonu Nedir

Arama Motoru Nasıl İşler

Kullanıcı arama kısmına ilgili terimleri yazar ve girilen terimlere göre saniyeler içinde binlerce sonuç görüntülenir ve kullanıcının yapması gereken sonuçlar arasından en uygununu bulmaktır. İşin arka kısmında ise arama motorları web siteleri içeriği hakkında bilgi toplamaya yarayan yazılım bütünüdür, uygun siteyi bulmak ve sonuçları sıralamak için çeşitli algoritmalar kullanılır.

Öncelikle arama motorunun botları internette gezinir ve site içeriği hakkında büyük ölçüde bilgi veren anahtar kelimeler ve URL endekslenir. İndekse alınan bu linkin içerik kalitesine bakılır, herhangi bir ihlal olmadığı takdirde bu URL ve veriler veri tabanında saklanır. Bu veritabanı, her URL hakkında birden fazla veri içeren büyük depolama alanıdır, veriler arama motoruna göre farklı şekillerde düzenlenir.

Botlar sürekli internette ve sitelerde yapılan değişimleri, güncellemeleri takip eder. Ara yüze girilen arama terimi aratıldığında algoritma çalışır, veri tabanındaki veriler incelenir böylece uygun web siteleri sıralanır.

Arama ve Sıralama Algoritmaları Nasıl Çalışır

Bilgisayar dünyasının yeni olduğu zamanlarda internet bir dosya yığınıydı, insanlar veri yükleyip kaydedebiliyordu ve aradıklarını bulmak için bu yığınları tek tek incelemek zorundaydılar. Günümüzde arama motorları bizim yükümüzü oldukça hafifletmiş durumda. Ayrıca sürekli kendilerini geliştirerek aramak istediğiniz terimlerin ne anlam ifade ettiği ve en iyi içeriğin nasıl getirileceği hakkında yazılım geliştirmeye devam ediyorlar. Bu durumda arama algoritmaları SEO’nun temelidir.

Arama Algoritması

Yani bir arama algoritması,

 • Arama motorunda aranan terimi alır,
 • Veritabanı üzerindeki kataloglanmış anahtar kelimelerin ve bu kelimelerin ilişkili olduğu URL’lerin üzerinden geçerek sayfaların gövdesinde ya da içinde bu kelimeleri aratır.
 • Eşleşen sonuçlar döndürülür.

Sıralama Algoritması

Sıralama algoritmaları ise direkt kullanıcıya yansıyan çok önemli bir konudur, arama motorlarını bunu geliştirmek için büyük çaba harcarlar. Sıralamaya etki eden bir sürü faktör vardır;

 • Ana sayfalar,
 • Sayfa başlıkları,
 • İçerikler,
 • Grafikler ve görsel unsurlar,
 • Web sitesi yapısı (URL, host, sayfa hızı)
 • Sayfa öğeleri (anahtar kelimeler, bağlantılar, HTML ve meta-etiketleme) gibi şeyleri de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bu unsurlar tıklanma sayınızın artmasına ve sitenizin botlar tarafından indekslenmesine yardımcı olur. Fakat sayfanın tüm öğelerini arama motoru için optimize ettikten sonra bile dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

Örneğin, SEO çalışmalarını gerçekleştirmiş olabilirsiniz ve hala düşük bir arama motoru sıralamasına sahip olabilirsiniz. Çünkü tüm bunların yanında reklam kampanyaları ve güncelleme sıklıkları gibi etkenler de çalışmalarınızı etkiler.

Bütün bunlar arama motoru optimizasyonunun tek bir unsura dayanmadığını anlamanız gerektiği anlamına gelir. Çok sayıda stratejiye dayanır ve siteniz yayınlandıktan sonra bile bitmeyen bir süreçtir.

Kullanıcılar Nasıl Arama Yapar

Arama farklı insanlar için farklı anlam ifade eder, başka bir deyişle her insan aynı sorguyu farklı kelimeler kullanarak aratabilir. Kişinin aramayı ifade ediş tarzı mesleğinden yetişme kültürüne kadar bir çok sebepten etkilenir ve buna doğal dil denir. Bunun sonucunda farklı söz dizimi kullanarak aratılan terimler farklı sonuçlar döndürür. Bu arama motoru kullanıcılarının zenginliği SEO hedeflemesi için verimli bir alandır.

Arama davranışları üzerine yapılan anketlerde bazı sonuçlara ulaşılmış;

 • Google, en çok kullanılan arama motorudur.
 • Kullanıcılar kısa arama cümleleri kullanma eğilimindedir.
 • Arama, tüm pazar türlerini kapsar.
 • Arama tüketicinin ürünlere ve pazar yerlerine ulaşmasının en kolay ve önemli yollarından biridir.

Arama motorunda çeşitli tarzlarda aramalar yapılır;
Yönlendirme sorguları; örneğin Anadolu Üniversitesinin sitesine girmek istiyorum ve arama kutusuna sitenin URL’sini değil sadece Anadolu Üniversitesi yazıyorum.
Bilgi sorguları; spesifik bilgiler öğrenmek için yapılan sorgulardır. Örneğin, arama kutusuna Türkiye’nin başkenti neresidir yazmak.
İşlemsel sorgular; örneğin arama butonuna Eskişehir’in en iyi oteli yazmak.

Aramaların% 80’inden fazlası bilgi sorgularıdır ve aramaların yalnızca% 10’u yönlendirme veya işlem sorgusudur.

SEO Nasıl Yapılır

Bir site yayınlamayı planlıyorsanız site yayınlanmadan önce SEO stratejilerinizi planlamalı bunları bir araya getirmeli ve buna uygun hareket etmelisiniz. SEO sürecine başlıyorsanız genel hatlarıyla;

 • SEO planını yapmalı,
 • Bir sitenin SEO alt yapısı denetimini gerçekleştirmeli,
 • Sonuçları ölçmek (Google Analytics gibi araçlar) ve ilerlemek için  bir temel oluşturmalısınız.

 Seo’nun bir çok unsuru vardır. Bunlar;

 • Sayfa öğeleri(text, tagler, anahtar kelimeler,linkler)

 • Backlinkler

 • Hosting

 • Kullanışlılık(Hız, medya cinsi, grafikler)

 • URL Yapısı

 • Görsel Unsurlar

 • Popülerlik

 • İnternet Sağlayıcı

 • Pazar bölünmesi gibi bir çok parçanın birleşimidir.

Sayfa Öğeleri

Sayfa Öğeleri Nedir

SEO yaparken önce göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer unsur; siteniz bir arama motoru tarafından düzgün bir şekilde dizine eklenmiş olmasıdır. Her arama motoru sayfanın farklı öğelerine farklı önem verir. Örneğin, Google çok anahtar kelime odaklı bir arama motorudur; ancak ayrıca sitenin popülerliğine ve verilen sayfadaki etiketlere ve bağlantılara bakar. Her arama motorunun aradığı temel kriterler sitenin anahtar kelimeleri, etiketleri, site bağlantıları ve sitenin popülerliğidir.

Backlinkler

Backlink Nedir

Backlinkler  sitenizin adresinin; başka sitelerde, bloglarda yada sosyal medya kanallarında yer almasıdır. En faydalı backlink türü site sahibinin insiyatifi dışında öneri niteliğinde verilen backlinlerdir. Ücret karşılığında yada başkalarının sayfalarına izinsiz sızarak kendi linkinizi paylaşmanız arama motorlarının hoşuna gitmez. Sosyal medya paylaşımlarında yapılan link yönlendirmeleri de etkili sonuçlar doğurur.

Hosting

Hosting Nedir

Hosting SEO açısından önemli midir? Bunun doğru yanıtı host lokasyonu çok önemlidir. Örneğin Türkiye için bir site yaptıysanız ve hostunu Almanya’dan aldıysanız bu sıralamanız açısından çok kötü olur çünkü arama motorları bir arama yapıldığında kullanıcın lokasyonunu çok önemser. Ayrıca domain üyeliğinizin süresi de sıralamanız için önemlidir. Daha uzun taahhüt edilen bir domain kaydı arama motoruna güven verir ve sizi üst sıralara taşır.

Kullanışlılık (Hız Grafikler..)

Arama Optimizasyonu Kullanışlılık Nedir

Kullanıcılar bir siteye tıkladığında bu sitenin kendileri için çalışmasını isterler. Bu aradıklarını bulabilmeleri, bir yerden bir yere giderken ve sayfaları yüklerken sitenin hızlı olması demektir. Kullanıcılar zorluk olmadan gezinmek ister ve oldukça sabırsızdır ayrıca flash grafikler ve ya javaScript ile uğraşmak ve onlarda kaybolmak istemezler.

URL Yapısı

SEO URL Yapısı

Bu konuda diğer SEO faaliyetleri kadar önemlidir. Bir örnekle açıklamak gerekirse arama motoruna spor salonları yazın. En üstte çıkan sonuçların hepsinin adresinin spor salonu ya da bunun ingilizcesi olan gym ifadelerini içerdiğini görürsünüz. Aynı zamanda bir site adresi oldukça sade gereksiz parametrelerden uzak ve anlaşılabilir olmalıdır.

Popülerlik

SEO Popülerlik

Bir diğer konu, sitenizi oluşturmadan önce bile sitenin popülerliğidir. Birçok arama motorunun, kullanıcıların arama sonuçlarında döndürülen web sitelerine kaç kez tıkladıklarına ilişkin bir ölçütü vardır.  Site, arama sonuçlarından ne kadar sık ​​seçilirse, tırmandığı sıralamada o kadar yüksek olur. Sizin için bu, sitenizin popülaritesini, site oluşturulmadan önce bile oluşturmaya başlamanız gerektiği anlamına gelir. Reklamlar, bilgi veren içerikler, e-posta duyuruları ve hatta haber bültenleri veya diğerleriyle site hakkında buzz’lar oluşturmaya başlamalı yani sitenizin çokça reklamını yapmalısınız. Sosyal medya tanıtımları ve etkileşimleri de çok önemlidir. Henüz siteniz yayınlanmadan bunlarla uğraşmalı ve yayınlandıktan sonra bu çabaları attırmalısınız.

Görsel Unsurlar

SEO Görsel Unsurlar

Kullanıcı bir siteye tıkladığında ilk birkaç saniye içinde o site ile ilgilenir ya da oradan ayrılır. Yani onu saniyeler içinde sitede tutmak için iyi bir içeriğin, başlık ve etiketlerin yanında iyi görsele de sahip olmalısınız. Sitenizde konuyla alakalı görseller ve grafikler kullanıcın ilgisini çekmek için çok değerlidir.

Mobil Uyumu

SEO Mobil Uyumluluk

Günümüzde çok büyük bir çoğunluk her an telefonundan internete ulaşabiliyor ve bu insanlar genellikle aramalarını, alışverişlerini ya da haber içerikli ve ya blog gezintilerini telefon üzerinden yapıyorlar. Bu durumda yaptığınız sitenin mobile uyumlu olması, mobilde iyi gözükmesi ve bu konuda gerekli kontrollerin düzenli yapılması gerekir. Ayrıca Google mobile uyumlu olmayan sitelerin cezalandırılacağını da açıkladı yani mobil uyumu şart.

İnternet Sağlayıcı

SEO İnternet Sağlayıcı

Bir CMS (içerik yönetim sistemi) SEO stratejinizi kolaylaştırabilir ve ya kötü etkileyebilir. Bazı platformlar, bir web sayfasından diğerine yönlendirme yapmak için farklı başlıklara ve meta açıklamalara sahip olmanıza izin vermez. Bu durumda sürekli yinelenen yüzlerce içerik sayfası oluşturmuş olabilirsiniz ve ya hatalı yönlendirmeler yapmış olabilirsiniz. Bu durumlar siteniz için felaket demektir.  Bu problem web sunucularında da var. Örneğin, İnternet Bilgileri Servislerini(IIS) kullanıyorsanız varsayılan yönlendirme seçimi 302’dir (yani default sayfa yönlendirmesi) . Sizin bunu  301 (kalıcı yönlendirme) olarak yapılandırmanız gerekir.

Pazar Bölünmesi

SEO Pazar Bölünmesi Nedir

Bir diğer kritik faktör, rekabet ettiğiniz pazarın doğasıdır. Örneğin e- ticaret yapacaksanız pazar bölünmelerine iyi bakmalı, altından kalkabileceğiniz bir rekabet ortamı olduğundan emin olmalısınız çünkü bazı pazarlarda, doğal arama oldukça rekabetçidir. Örneğin, arama motoruna telefon yazdığınız zaman bir sürü telefon markasının sonuçlarını görürsünüz. Bu durumda hangi sonucun neden ilk sırada yer aldığını iyi çözümlemek gerekir.   Rekabet edebilirliği çok hızlı bir şekilde okumak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem bir anahtar kelime ile bunu test etmektir. Google Traffic Estimator gibi bir araç kullanabilirsiniz böylece tıklama başına maliyetin ve tarfiğin yoğunluğunun ne olacağını görebilirsiniz.

SEO nun Önemi

SEO nun Önemi Nedir

Bir web siteniz varsa temel amacınız onu görünür hale getirmektir bu sayede daha fazla kitleye ve müşteriye ulaşırsınız. Arama motorunda en üstte çıkmak her zaman en kaliteli içeriğin en üstte olduğu anlamına gelmez. Siz iyi içerik de üretseniz SEO çalışmalarıyla trafiğinizi arttırmalısınız. İnternetteki içerikler botlar tarafından düzenli olarak taranır bu taramalarda sitenizin indekslenip oluşturulması önemlidir.