Sosyal Medya Pazarlaması ürünlerin ya da hizmetin reklamının yapılmasını, marka bilinirliliğinin ve güveninin arttırılmasını, satış noktasında hedef kitleye ulaşılmasını amaçlayan pazarlama stratejisidir. En etkili pazarlama yöntemlerinin başında gelir.

Markalar her geçen gün sosyal medya pazarlamasına yöneliyor. Bunun sebebi bu platformdaki insanların yaşı, cinsiyeti, konumu gibi binlerce veriye ulaşmanın kolay olmasıdır. Böylece istenilen hedef kitlesine ulaşmak daha kolaydır. Her markanın pazarlamadaki odak noktası insanların tam olarak neye ihtiyacı olduğunu ve ne istediğini bilmek, böylece kendi skalasındaki insanlara nokta atışı ulaşmaktır.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir
Sosyal Medya Pazarlaması Nedir

Sosyal Medya Pazarlaması küçük çaplı markalar için kolay ve etkili satış yapmanın yolu iken, büyük çaplı işletmelerin marka değeri ve pazar payı için bir o kadar değerlidir. Sosyal medyanın insanların algılarını etkilediği, sosyal güven ve marka bilinci oluşturduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Özellikle pazarlama stratejilerinde influcer (kitleleri etkileyen) denilen kişilerin rol alması, çok büyük geri dönüşler sağlar. Çünkü insanların trendleri yakalama çabaları ve tanınmış kişilerin yaptıklarını taklit etme istekleri sosyal medyayı pazarlama konusunda çok önemli kılar. Ayrıca paylaşımlara anlık geri dönüş alma, beğeni ve yorumlarda akışı analiz etme itibariyle markalar açısından çok değerli veriler sunar. Bugün geleneksel televizyon reklamları ölçülebilir olmama ve reaksiyonları analiz edememe noktasında, internet ve sosyal medya reklamlarından geride kalmıştır.

Sosyal Medya Pazarlama Süreci

Sosyal Medya Pazarlamasının Önemi

Mobil Sosyal Medya Kullanımı

İnsanların %91’i sosyal medyayı mobil cihazlardan kullanılmaktadır. Burada mobil pazarlamanın önemi de görülmektedir. Buna göre sosyal medyda pazarlaması stratejileri ve içerikleri hazırlanırken mobil uyumluluk göz önünde bulundurulmalıdır.

Sosyal Medya Pazarlamasının Önemi Nedir

Pazarlamacıların %73’ü sosyal medyanın markaları için etkili olduğunu düşünmektedir. Hatta 2019 yılında sosyal medya pazarlamasına toplam 93 milyar $ harcanacağı öngörülmektedir.

Online Alışveriş Yapan Müşteriler Sosyal Medya Kullanıyor.

Müşterilerin %54’ü satın alamadan önce sosyal medyaya bakıyor. Bu istatistik sosyal medya pazarlamasının ne kadar değerli olduğunu göstermektedir. Pazarlamacılar da 2018 yılında önceki yıla göre %32 daha fazla bütçe ayırmıştır.

Pazarlamacılar hangi kanallarda insanlara ulaşabiliyor

Yapılan araştırmalara göre internet kullanıcıları vakitlerinin %33’ünü sosyal medyada, %16’sını internette dizi yada film izlerken, %16’sını müzik uygulamalarında, %13’ünü ise online haber almak için harcıyor.