Sosyal Medya; kullanıcıların ürettikleri içerikleri paylaştıkları, diğer kullanıcılarla etkileşim kurdukları çok farklı alanları kapsayan kocaman sanal bir dünyadır. İletişim kurmak, haber ve bilgi almak, iş ilişkileri kurmak, görsel, yazılı, işitsel ya da mizahi paylaşımlar yapmak, müzik dinlemek, mesajlaşmak, izlemek, okumak gibi sayısız amaç için kullanılır.

Sosyal Medya Nedir

Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya kullanımı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişiler için tek yönlü çalışır; mesela bir haber sitesine, mizah sayfasına göz atabilir ya da bilgi paylaşım platformlarında bulunabilirsiniz. Herhangi bir paylaşım yapmadan ve kendinizden bir şey katmadan sadece kendinize bir şeyler katarak oradan ayrılırsınız. Bu kimseyle etkileşim kurmadan sosyal medya kullanma yöntemidir.

Eğer isterseniz çift yönlü çalışır. Bu durumda sosyal medya paylaşım ve iletişim aracına dönüşür.  Hesaplarınızı gerçek dünyanızın bir yansıması gibi kullanabilirsiniz. Dijital fotoğraf, video koleksiyonlarınızı, fikirlerinizi hatta nasıl hissettiğinizi anlık olarak paylaşmak günümüzde ki sosyal medya kullanımının özeti olabilir.

Diğer yönüyle takip ettiğiniz tüm kişilerin paylaşımlarına şahit olursunuz. Herkes bu platformlarda kendini kendi tarzında yansıtır ve ifade etmeye çalışır. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi sanal dünyada da genellikle önce aile ve arkadaşlarınızdan başlayarak çeşitli insanları takip ederseniz. Aynı zamanda yeni insanlarla tanışmak ya da dünyaca tanınmış kişilerden haber almak en çok kullanım nedenlerindendir.

İşletmeler için de vazgeçilmez bir alandır. Dijital Pazarlama, marka reklamları, iş ilişkileri kurma, kullanıcı ile iletişime geçme, kitlenizden bire bir dönüş alma, rakipleri tanıma gibi sayısız fayda sağlar. Sosyal Medya Pazarlaması en çok kullanılan pazarlama yöntemlerinin başında gelir.

Günümüzde Sosyal Medya

Dünyada sosyal medya kullanımı inanılmaz sıçrayışlarla her geçen gün artıyor. Bir sürü sosyal medya platformu var ve her birinin farklı profilde kullanıcısı var. Bugün Çin ve Hindistan sosyal medya kullanıcısı sayınca en büyük paya sahip ülkeler.

Yandaki analiz 2017 verilerini içeriyor ve açık ara en popüler sosyal medya aracı Facebook. Bu sıralamayı Messenger ve WhatsApp takip ediyor.

Aktif Sosyal Medya Platformları Kullanıcı Verileri Hakkında

En Yaygın Sosyal Medya Platformları

Sosyal Medyanın İş Dünyasında Olumlu  Etkileri

  • Bu platformlardaki paylaşım geri dönüşleri hedef kitlesinin, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyler konusunda daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur.
  • İşletmelerin tanıtım kampanyalarında sosyal medya etkisi çok önemlidir.
  • Kullanıcıların marka tanıtımlarını ve paylaşımlarını kolayca takip etmek çok büyük bir kolaylıktır.
  • İşletmelerin rakiplerini analiz etmelerini, rakiplerin paylaşımlarının yönünü ve bunların geri dönüşlerini kolayca takip edebilmeyi sağlar. Bu durumda iyi etkisi olan stratejiler örnek alınır.
  • Çok büyük paralarla reklam yapmak yerine çok daha uygun ücretlerle ya da ücretsiz reklam yapma avantajı sağlar.

Sosyal Medyanın İş Dünyasındaki Olumsuz Etkileri

  • Sosyal medyada iş dünyasında tamamen tehlikesiz değildir, çünkü taraftarların ve takipçilerinin çoğu belirli bir kuruluş hakkında görüşlerini bildirmekte özgürdür. Bu durumda sıkça karşılaşılan olumsuz yorumlar ve linç kampanyaları markaların imajlarını kötü etkileyebilir.
  • Bilgisayar korsanları tarafından hesapların hacklenmesi de sıkça karşılaşılan bir durumdur.
  • Yanlış çevrim içi marka stratejisi bir şirketi mahvedebilir ve büyük bir viral kullanıcılara antipatik gelebilir.
  • Bu hesaplar ile ilgilenmek çok zaman alıyor. Bir kuruluş olarak, sayfalarınızı ve profilinizi her zaman önemli bir maddeyle destekleyecek bir kişi tayin etmelisiniz .

Geleneksel Medya ve Sosyal Medya

Tv, radyo, televizyon, gazete geleneksel medya araçları iken web platformunda ki paylaşım, etkileşim, bilgi alma süreçlerinde kullandığımız platformları sosyal medya araçlarına dahil ederiz. Fakat günümüzde bu iki alan birbirine giderek yaklaşıyor.

Bugün gazeteleri online sitelerinden okuyoruz, ya da çevrimiçi televizyon her gün popülerleşen ve yaygınlaşan bir  başkalaşım. Bugün diğer birçok mecra gibi medya kanalları da teknoloji ve internet çağına uyum sağlıyor.

Sosyal Medyay | Online Gzaete Nedir
Netflix Sosyal Medya Nedir

Geleneksel medya tek yönlü çalışan ve sizden fazla bir katılım beklemeyen platform iken sosyal medyada her an etkileşimlere geri bildirimlere dahil olursunuz. Bunun en basit hali bir tweet beğenmek olabilir bazen daha karmaşık şekillerde etkileşime girersiniz. Örneğin Netflix platformundan dizi ya da film izleyen biriyseniz, burada izlemiş olduğunuz öz geçmişinizden yola çıkarak size öneriler sunan ve yüzdelik  ifadelerle yeni içeriklerle eşleştirildiğiniz bir sistemin olduğunu görürsünüz. Bu şekliyle aslında dolaylı olarak sizden veri alınır böylece etkileşime dahil olursunuz.

Sosyal medya sınırsız ve sınıflandırılmış, kolay ulaşılabilir içerikleri yönüyle geleneksel medyadan daha avantajlıdır. Kullanıcı burada neye ulaşmak istediğini bilir, spesifik arama yapar ve önüne koyulana razı olmak zorunda kalmaz. Her an istediğiniz müziğe, videoya, filme, habere anlık olarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca maliyet yönüyle de geleneksel medyadan daha avantajlıdır. Reklam ücretleri, yeni bir içerik sunarken harcanan maliyet; sosyal medyada çok daha düşüktür. Zaten bu durumun sonucu olarak geleneksel medyada ki hemen her işletme aynı zamanda burada da aktif olmaya çalışır.

Sosyal medyanın en büyük avantajı haber alma ve iletişim kolaylığıdır. Tanıdığınız ya da tanımadığınız sayısız insanla iletişim kurmak en temel esastır. Tüm bunlara bakarak sosyal medyanın, geleneksel medyanın yerini aldığını ve sürekli daha ileriye gittiğini söyleyebiliriz.