Amazon’un patronu Ay’a uzay aracı gönderiyor, Amazon e-ticaret sitesinin ve aynı zamanda Blue Origin uzay şirketinin sahibi Jeff Bezos  uzayda yaşamayı sağlayacak bir proje üstünde çalıştıklarını açıkladı. 2024 yılında ayın güney kutbuna ekipman ve insan taşıyacakları Blue Moon isimli uzay gemisi tanıtıldı. Amaçları ayın buz tabakasına inmek böylece buzdan hidrojen üretilebilecek. Projenin toprak sahibi Blue Moon olacak.

Jeff Bezos açıklamasında uzaya giden yolu inşa edeceklerini bunun için turistleri uzaya taşıyan bir roket ve kısmen yeniden kullanılabilir fırlatma roketi üzerinde çalıştıklarından bahsetti. Amerika Ay’a birkaç kez insansız araçlar yollamıştı

Amazon Ay'a Uzay Aracı Yolluyor

fakat bu kez Ay’da kalma zamanının geldiğini söyleyen Bezos aynı zamanda burada üretim sistemleri kurulursa 9 kat düşük yer çekiminin çok daha az enerjiyle üretim yapmaya olanak sağlayacağının altını çizdi.

Amerika başkanının 2024 Ay’a insan gönderme hedeflerini gerçekleştirmeye NASA’nın gücü yetmiyorsa bu görevi kendilerinin üstlenmeleri gerektiğini ve bu vizyonun gerçekleşeceğini söyledi.

Donald Trump 2024’e Kadar Ay’a İnsan Götürülmesini İstiyor

Donald Trump 2024’e Kadar Ay’a İnsan Götürülmesini İstiyor

ABD başkan yardımcısı Mike Pence, Ulusal Uzay Konseyi konuşmasında Amerika’nın bir uzay yarışında olduğunu özellikle rakiplerinin Çin olduğunu belirtti. Bu yarışta ilerde olabilmek için 2024 hedefleri koyduklarından ve bu zamana kadar Ay’a ve belki Mars’a insan göndermeleri gerektiğinden bahsetti.

NASA bu planı 2028 olarak hedeflemişti fakat Pence, NASA’nın bunu 2024’e çekebilecek potansiyelinin ve planlarının olduğunu söyledi. Fakat bu konuda NASA gerekli planlamayı yapamamış gibi gözüküyor.

Ay’a Gayrimenkul Satılmaya Devam Ediyor

Ay’a ulaşmayı başaran ülkeler bunu statü ve merak duygusuyla yaptılar. Hiçbir ülke resmen ayın sahibi olduğunu açıklamamıştı. Fakat teknolojinin, uzay biliminin ve araçlarının gelişmesiyle insanlar buraları da sahiplenmeye başlıyor. Belki de tıpkı dünya ülkelerin sömürülmesi gibi diğer gezegenlerde sömürülecek ve sahiplenilecek.

Nevada’da yaşayan bir girişimci olan Dennis Hope, bilinen ilk Galaktik Hükümeti kurdu ve bu hükümetin başkanı olduğunu söyledi. Bununla yetinmeyen Hope, uzayın kendi mülkü olduğunu düşünmüş olmalı ki 3.7 milyon kişiye ayda ve diğer gezegenlerde emlak ve arsa sattı.

Ay’a Ulaşmayı Başaran Ülkeler

Amerika: Dünya’nın ilk ay ziyaretini 1969’da Neil Amstrong gerçekleştirdikten sonra aya insansız araçlar gönderdiler.

Rusya: İkini kez aya insan göndermeyi başaran ülkedir. Yuri Gagarin aya çıktıktan sonra tekrar testler, insansız araçlar üzerinde çalıştılar.

Japonya: Ay’a uzay aracı göndermeyi başaran Japonya 1990’da ve 2007’de ayın yörüngelerine yerleşen araçlar yolladı.

Çin: Ayın iki yeni yörüngesine araç yollamayı başaran Çin’in bir aracı Ay’ın yüzeyinde bulunuyor.

Hindistan: Ekim 2008’de Ay’a bir araç göndermeyi başaran Hindistan’ın 2019 yılı için de böyle bir planı var.