Beacon Teknolojisi Nedir

Beacon Teknolojisi bluetooth teknolojisiyle diğer akıllı cihazlara bildirim göndermeye yarayan kapalı mekan navigasyonu ve dijital pazarlamada kullanılan bluetooth düşük enerji sınıfına dahil cihazlardır. Beacon teknolojisi küçük alanlarda lokasyon sağlama ve müşterinin alışveriş karakteristiğini kullanma yeteneğini birleştirerek en doğru zamanda müşteri ile iletişime geçilmesini sağlar. Ayrıca yakındaki ürünler hakkında interaktif bilgiler verebilir. Bu yönüyle pazarlama için harika fırsatlar sunar.

Baecon Teknolojisi Nedir
Beacon Kullanımının Markaya Faydası

Beacon Kullanımının Markalar Açısından Faydası

Peki beacon teknolojisinden yararlanılır? Bu teknoloji internet reklamcılığıyla entegre çalışabilir ve reklam geri dönüşünü canlı görmenizi sağlayabilir. Örneğin bir müşteri Google arama motoruna bir arama terimi girer, arama sonuçlarında Google Reklamları görünür ve kullanıcı onlara tıklar. Daha sonra interneti kapatabilir ve reklamına tıkladığı mağazaya giderek ürünü canlı görmeye karar verir. Bu noktada beacon uygulaması kullanıcının reklam ile geldiğini tespit ederek bunu mağazaya bildirebilir.

Bir diğer kullanım örneği ise müşterinin alışveriş alışkanlıklarına göre bildirim yollamaktır. Müşterinin  daha önce girdiği yada takip ettiği bir mağazanın yanından geçerken müşteriye bildirim yollayabilir, indirimleri haber verebilir ve kullanıcıyı harekete teşvik edebilir.

Beaconlar Google My Business iyileştirmesi de sağlar. İşletmeye beacon uygulaması ekleyerek, popüler ziyaret saatleri ve ziyaretçiler hakkında ayrıntılı bilgi elde edilebilir. Bu sayede My Business listesi güçlendirilebilir.

Beacon Kullanımının Kullanıcı Açısından Faydası

Beacon Teknolojisi marka sahipleri için marketing faydaları sağladığı gibi kullanıcı açısından da faydalı bir teknolojidir. İnsanların çok büyük çoğunluğu sevdiği markaların güncellemeleri takip etmek ister ve hatta indirim, promosyon gibi fırsatları kaçırmak istemez. Ayrıca büyük bir kitlenin de yalnızca sürekli tercih ettiği ve güvendiği markalardan alışveriş yaptığını biliyoruz. Bu sayede kullanıcının bu bildirimleri ve markaları takip etmelerini sağlayacak beacon uygulamaları kullanıcı memnuniyetini sağlar.

Beacon Kullanımının Müşteri Açısından Faydası

Bir diğer avantajı da navigasyon sağlayan asistandır. Kapalı mekanlarda yada kısa mesafelerde GPS sistemleri çok verimli çalışmaz. Beacon uygulamaları bu tarz, süper market, hava alanı gibi, alışveriş merkezi gibi mekanlarda yönlendirme ve lokasyon sağlar.

Beacon Kullanımı Örnekleri

Beacon Türleri