Dijital Dönüşüm, dijital teknolojinin hayatın tüm alanlarına entegrasyonudur. Çeşitli bilgi ve teknolojinin kullanımını içeren bu değişim, iş kalitesine değer katar. Üretim, pazarlama, eğitim, sağlık vb. birçok alan teknolojiyle birleşir. Yapay zeka uygulamaları, büyük veri analizleri, bulut sistemleri, siber güvenlik, robot ve otomasyon, arttırılmış gerçeklik gibi bir çok alanda dijital dönüşüm çalışmaları yapılmaktadır.

Dijital Dönüşüm Nedir

Endüstride Dijital Dönüşüm

Yapılan analizlere göre dünyada dijital dönüşümü yakalayamayan işletmeler sürekli gelişen bu dijital dünyada değer kaybedecek. Özellikle sektöre yeni giren işletmeler tüm dijital alt yapısı sağlam olarak bu rekabete girdiklerinden, eski işletmelerin bu dönüşümü bir an önce gerçekleştirmesi gerekiyor.

Endüstri teknolojinin doğal bir sonucu olarak dijitalleşmeye gidiyor. Bu durum şöyle anlatılabilir. Dijital dönüşümün alt yapısını oluşturan sensörler, işlemciler yıllar içerisinde giderek küçülmüş ve ucuzlamıştır. Sensör maliyetleri beş yıl öncesine göre yaklaşık yarı yarıya düşerken bulut altyapısı maliyetleri beş yıl öncesinin 20’de birine, bilgisayar işlemcisi maliyetleri ise 50’de birine inmiştir.

Bunun yanı sıra, gelişen internet ve sensör teknolojileri sayesinde daha önce hiç olmadığı kadar fazla veri üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde sahip olduğumuz verilerin %90’ı sadece son iki yılda üretilmiştir hatta Google her saniyede 60.000’den fazla sorgu kaydetmektedir. Bu verileri depolamanın maliyeti giderek düşerken, veri analizi için kullanılan işlemci gücü de giderek artmaktadır.

Dijital dönüşüm neticesinde e-ticaret ve dijital pazarlama gibi konular elektronik alanda yaygınlaşmıştır.

Endüstri 4.0

Sanayi ile bilişim sistemlerini birleştiren, sanayi devriminden bu güne geldiğimizde yaşanan son evredir. Daha az enerji ve maliyet kullanarak ileri teknoloji ürünleri yüksek performansta üretmeyi hedefler. 4. Sanayi devrimi olarak da bilinen bu devrim, nesnelerin interneti, fiziksel ve sanal akıllı uygulamalar gibi çok geniş bir alanı kapsar.

BGC araştırma sonuçlarına göre ileride kas gücünden veri bilimine dengenin nasıl değişmesi beklendiği görülüyor.

endustri-4.0 Nedir | Dijital Dönüşüm

Dijital Dönüşüm Teknolojileri

Dijital Dönüşüm; ulaşım, eğitim, sağlık, finans, ticaret gibi bir çok alana dokunur ve bu alanları geliştirir. Bu örnekleri inceleyecek olursak;

  • Arçelik üretim süreçlerinde yardımcı robotlar kullanmaktadır. Bu robotlar herhangi bir programlama diline ihtiyaç duymadan sesli ve yazılı komutlar ile programlanıp, tepki verme ve öğrenme yeteneklerine sahiptirler.
  • Bir diğer örnek ise Mercedes- Benz simülasyon çalışmasıdır. Çalışanlarına eğitim verirken bunu gerçekçi bir platformda yapmak isteyince montaj hattının üç boyutlu simülasyonlarını bu süreçte kullanmaya başlamıştır.

Yapay Zeka Uygulamaları

Konuşma tanıma: En bilinen örneği ile Siri. Bunun yanında sesleri anlayan ve bunlara tepki veren etkileşimli sistemler her gün oluşmaya devam ediyor. Mobil uygulamalar aracılığıyla, insan dilini yazabilen ve yüzlerce kişiye aynı anda ulaşan bir çok yapay zeka örneği mevcut.

Görüntü tanıma: Dijital görüntü veya videodaki bir nesneyi veya özelliği belirleme ve algılama işlemidir.

Duygu tanıma: Bu teknoloji, yazılımın, gelişmiş görüntü işleme veya ses verisi işleme özelliğini kullanarak insan yüzündeki ifadeleri algılama işlemidir.

Eşler arası ağlar: Eşler arası ağlar, iki veya daha fazla bilgisayar, bir sunucu bilgisayardan veri geçmeden kaynakları bağlayıp paylaştığında oluşturulur. Bu bitcoin gibi kripto para birimlerinde de kullanılır.

Virtual Agents: Sohbet robotlarıdır. Müşteri hizmetleri ya da akıllı sistemlerde kullanılır.

Metin analizleri ve NLP: Şu anda güvenlik sistemleri ve sahtekarlık tespiti için kullanılıyor.

Bugün pazarlama sürecini geliştirmede de yapay zeka kullanılıyor. Hedef kitlenize ulaşmak için hangi pazarlama kanallarını kullanıyor olursanız olun, Dijital Pazarlama içeriğini kişiselleştirmede yapay zeka ile verimli sonuçlar alınıyor.

Arttırılmış Gerçeklik Uygulamaları

QR Kodlar: İçeriğe ulaşmayı pratik hale getiren QR Kodları, grafiksel olarak kendi kodlama sistemiyle sınırlıdır. Arttırılmış Gerçeklik ise herhangi bir yazıya yada resme tanımlama oluşturup bunu algılayabilir.

Projeksiyon temelli artırılmış gerçeklik: Üç boyutlu etkileşimli bir hologramı havaya yansıtmak için lazer plazma teknolojisini kullanır.

Konum bulma: Arttırılmış gerçeklik kullanarak kapalı mekan ve daha kısa mesafeyi kapsayan bölgelerde yönlendirme işlemi yapılır.

Daha çok mobilya, boya firmalarının yaptığı arttırılmış gerçeklik uygulamaları çevredeki mevcut konumda, ekran üzerinde değişiklik ve ekleme yapma sistemiyle çalışır. Snapchat filtreleri de buna örnek gösterilebilir.

Büyük Veri Analizi Çalışmaları

Devlet kurumları sahip oldukları büyük verileri analiz etmeyi başarabilirse, suç önleme, kurumları yönetme ve hizmetleri yürütme gibi konularda çok önemli bilgi birikimine sahip olmuş olurlar.

Büyük veri analizleri sonuçlarına sahip üreticiler, müşterinin ne isteklerini çözümleyip kaliteyi arttırabilir, kayıpları azaltabilir ve böylece öne çıkmayı başarabilirler.

Nöral Ağlarla Rüzgar Güç Kaynağı Tahmini yapılırken enerji miktarının doğru tahmin edilmesi sağlanır.

Perakende satışta, kullanıcı profilleri ile ilgili büyük veriler anlamlı hale geldiğinde, firmalar inanılmaz stratejiler ve reklamlar geliştirebilir.

Bulut Sistemi Uygulamaları

Robot ve Otomasyon Uygulamaları

uzay mekiğinde uyduyu yörüngeye yerleştirme,

Otomotiv sektöründe montaj, kaynak ve boyama işlemleri,

Tıpta ilaç üretimi,

Tekstil sektöründe boyama, kesme ve dokuma işlemleri

Dünyada Dijital Dönüşüm

Dünya Dijital Dönüşüm Oranları Nedir

Yanda ülkelerde endüstrideki dijital dönüşüme geçiş ya da hazır olma gibi başlıklar incelenmiş. Ankete göre Çin her anlamda önde.

Araştırmaya katılan şirketlere sanayide dijital dönüşüm teknolojilerini uygulama seviyeleri sorulduğunda, yaklaşık %60’ı sanayide dijital dönüşüm uygulamalarını gelecek beş sene içerisinde uygulamayı planladıklarını belirtmektedir. Araştırma bulguları, sanayide dijital dönüşüm farkındalığının yüksek olduğuna işaret etmekle birlikte bu sürecin uzun vadeli planlama gerektiren ve şirketlerin yetkinlik seviyelerine göre şekillenen bir yolculuk olduğunu göstermektedir.

Bunların haricinde başka bir Asya ülkesi olan Singapur ticaret ve finans alanlarında, IOT ve yapay zeka çalışmalarından etkili bir biçimde yararlanıyor.

Avrupaya bakıldığında ise Siber güvenlik, Blockchain ve yapay zeka 2017’deki verilere göre en popüler üç teknoloji ve teknolojik çözümdür ve İngiltere, İspanya, Danimarka ve Lüksemburg, dijital olarak en bilinçli Avrupa ülkeleridir.

Türkiye’de Dijital Dönüşüm

Yandaki BGC araştırma verilerine göre Türkiyede ki dijital dönüşüm alanları ve başarı oranları gözüküyor. Grafiğe göre AR-GE faaliyetleri en yüksek başarıya sahip alan.

Türkiyede genel hatlarıyla dijital dönüşümü inceleyecek olursak Dijital Türkiye Platformu “Dijitalleşme Yolunda Türkiye” başlıklı raporun çıktılarını paylaştı. Bu rapora göre;

Türkiye’de 16-74 yaş aralığındaki bireylerin yalnızca yüzde 34’ünün temel düzeyde dijital becerileri varken, AB ortalaması yüzde 57. Temel düzeyde dijital becerilere sahip iş gücü oranı ise Türkiye’de yüzde 46; AB ortalaması yüzde 65.
Türkiye’de 2020’lerde işlerin yüzde 14’ünün, 2030’larda ise yüzde 33’ünün otomasyon riski altında olduğu öngörülüyor.