Dijital Pazarlama, potansiyel müşterilere ulaşmak için dijital teknoloji araçlarını ve kanalları kullanarak yapılan pazarlama olarak tanımlanır. Esas amaç, markaların tanıtımlarını dijital ortam biçimleriyle yapmak ve en geniş kitleye ulaşmaktır. Dijital pazarlama kanalları, internet ile erişim sağlayan çevrimiçi kanallar ve cep telefonları (hem SMS hem de MMS), televizyon vb ile erişim sağlayan çevrimdışı kanallar olmak üzere çok geniş alana hitap eder. Dijital pazarlama taktikleri bu kadar geniş ve kolay erişim avantajı ile tüm geleneksel stratejilerin ve internet pazarlamasının önüne geçer.

Dijital Pazarlama Nedir

Dijital pazarlama ve Geleneksel Pazarlama

Dijital Pazarlamaya Harcanan Zaman

Görselde insanların 2013 den 2014 e kadar geçen sürede dijital pazarlamaya harcadıkları zamanın artışı gözüküyor.

Dijital pazarlama; kullandığı dijital araçlar, internet ve  diğer dijital stratejiler ile geleneksel pazarlamadan farklılaşır ve birçok avantaj ile onun önüne geçer. Çünkü dijital pazarlama teknikleri ölçülebilen analiz sonuçlarına, bunun için özelleşmiş kontrol araçlarına ve kullanıcıya ulaşmak için bir sürü çevrim içi ve çevrim dışı  kanala sahiptir.

Pazarlama stratejilerinin sonuçlarını analiz edip bu kadar geniş bir alanda sürekli yeni taktikler üretmek, markalar ve işletmeler için sınırsız fırsatlar sunar. Ayrıca kullanıcı ile sürekli etkileşim halinde olmak ve direkt iletişim kurmak müşteri memnuniyeti arttırır.

Durum böyleyken müşteriler de hızla dijital pazarlama kanallarına yönelmekte, satın alma süreçlerini daha çok bu kanallardan yönetmeyi tercih etmektedirler. Hızlı bir dijital dönüşüm sürecinde olduğumuz teknoloji çağında dijital pazarlama çok önemli bir yere sahiptir.

PR ve İtibar Yönetimi

Dijital Pazarlama yapan kişiler için işletme profili, tanınma şekli, kitlenin algısı çok önemlidir. Bu rekabette ayakta kalmak için kesinlikle sosyal ay ortamlarındaki profilin ve online tanıtım çalışmalarının güçlü olması gerekir. Bunun için öne çıkarmak ve vurgulamak istenen özellik ve ileti belirlenmeli, büyük kitleleri etkileyen kişilerce tanıtım çalışmaları yapılmalı ve sosyal medya çok iyi yönetilmelidir. Gazetecilerle ya da sektörde profesyonel iş yapan kişilerle LinkedIn ve Twitter üzerinden bağlantı kurmak marka açısından önemlidir. Basın bültenleri yayınlamakta, bu insanlar tarafından keşfedilmeyi sağlayacaktır. Bu bültenler sektördeki  ilgili kişilere yollanmalı ve ücretli reklamlar yapmaktan da kaçınılmamalıdır. Bu paylaşım ve reklamlar blog yazıları ile güçlendirilmelidir.

Dijital Pazarlama Kanalları

Dijital pazarlamanın çok sayıda kanalı vardır ve bunlar çevrim içi pazarlama kanalları ve çevrim dışı pazarlama kanalları olarak ikiye ayrılabilir. İkisi arasındaki temel fark, çevrimiçi pazarlama kanalları internete ihtiyaç duyarken çevrimdışı pazarlama kanalları internete ihtiyaç duymayan dijital araçlardır.

Çevrim İçi Kanallar

 • SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

 • Web Sitesi

 • SEM – Arama Motoru Pazarlaması

 • İçerik Pazarlama

 • E-Posta

 • Sosyal Medya

 • Mobil Pazarlama

 • E-Ticaret

 • Performansa Dayalı Pazarlama

 • Videolar

Çevrim Dışı Kanallar

 • TV – Televizyon

 • SMS

 • Radyo

 • Billboardlar

Dijital Pazarlama Çevrim İçi Kanallar

Dijital Pazarlama Çevrim Dışı Kanallar

Dijital Pazarlama İstatistikleri

Dijital Pazarlama Kanallarındaki Kullanımın Artışı

2016'dan 2017'ye Dijital Pazarlama Kanallarındaki Artış

Endüstrideki 503 kişiyle yapılan araştırma sonuçlarına göre 2016’dan 2017’ye gelindiği zaman dijital pazarlama kanallarını kullanım oranları artışı yandaki grafikte görülüyor. Bu grafiğe göre en çok artış gösteren kanal içerik pazarlaması. Daha sonra sosyal medya, web sitesi, seo, video pazarlaması, mobil pazarlama, SEM ve bloglar geliyor.

Dijital Pazarlama Kanallarındaki ROI Oranları

Dijital Pazarlama Kanallarındaki ROI

Dijital Pazarlama Kanallarının yatırım başına geri dönüş oranlarına bakıldığı zaman en fazla dönüşümü 40 kat gibi bir oranla e-posta pazarlaması sağlıyor. Bundan sonra ROI oranı en yüksek kanallar; SEO, İnternet Display, Mobil, Anahtar Kelimeye Dayalı Reklamlar ve Banner Reklamları.

Marka Araştırılacağı Zaman Başvurulan Dijital Kanallar

Marka Araştırıldığı Zaman Başvurulan Dijital Ortam

Yapılan araştırmaya göre bir kullanıcı markayı yada marka ile ilgili bir ürünü araştıracağı zaman başvurduğu dijital kanalların başında web sitesi geliyor. İnsanların %72’si markaları web sitelerinde araştırıyor. Bundan sonra sosyal medya kanalları geliyor. Marka sosyal medya kanallarında aratılırken kullanıcıların çoğunluğu Facebook’a sonra Instagram, Youtube, Twitter ve Google’ bakıyor.