E-Posta Pazarlaması, pazarlama stratejilerinin yaratıcı ve ilgi çekici içerikle dijital ortamda buluşması ve dağıtılmasıdır. Bu, müşteri listesine gönderilen bir satış metni ve eylem çağrısı içeren e-postalardır yada müşteriyi içinde gömülü linke tıklamaya ve web sitesini ziyaret etmeye teşvik eder. Online satış yapan bir işletme olunmasa bile, markayı güçlendirmek, potansiyel kitlenin marka hakkındaki algısını yükseltmek ve bilinirliği arttırmak için e-posta pazarlaması kullanılabilir.

E-Posta Pazarlaması Nedir

E-Posta Pazarlaması Nerelerde Kullanılır?

 • Online mağazasına kayıtlı müşterilerine yeni kampanya ve indirimleri haber veren e-postalar

 • Yaza özel indirim yapan bir otel yada tur şirketi

 • Yapacağı konferans hakkında toplu bilgi veren bir işletme

 • Mevcut abonelerine bir değişikliği ya da güncellemeyi haber veren bir kuruluş ya da kulüp

 • Güncel haberleri veren online haber sitesi yada blogtan gelen e postalar

E-Posta Pazarlamasının Avantajları

E-Posta Pazarlamasında Yapılması Gerekenler

 • Kampanyaların hedef kitlesi iyi belirlenmelidir. Eğer geniş ve farklı kullanım alışkanlıkları olan bir kitleyle çalışılıyorsa bu analizler ve ölçümler edinilmelidir. Bu konuda bir uygulamaya yatırım yapılabilir ya da veri madenciliği ile bu alışanlıklar analiz edilebilir.

 • Reklam içeriği kaliteli ve vurucu olmalıdır. Reklam metni slogan ve çarpıcı ifadeler içermelidir. Gerekli bilgilendirmeler -seminer saati ve yeri, indirim kampanya kodu, gerekli yönlendirme linkleri, uygun başlıklar, sosyal medya hesabı linkleri- posta içeriğinde mevcut olmalıdır.

 • Kullanıcıya hangi sıklıkta ve ne zaman e-posta gönderileceği önemlidir. Her mail kutusu açıldığında aynı işletmeden mail ya da tanıtım görmek kullanıcıyı sıkıp, posta gönderimini engelleyebilir. Aksi durumda da işletme müşteriye kendini unutturabilir.

 • Müşterileri çekecek kampanyalar üretilmelidir. Kullanıcı izni olmaksızın posta göndermek etik ve yasal değildir fakat birçok online mağaza, potansiyel müşterilerin haber bültenlerine kayıt olması ya da üyelik yapması için kampanya düzenler. Örneğin online kayıta özel ilk alışverişte %15 indirim ya da Facebook hesabı ile kayıt olup paylaşım yapanlara hediye puan gibi çekme kampanyaları çok olumlu dönüşler alır.

 • Görsel içerikler kullanılmalıdır ve içerik tasarımına önem verilmelidir, görsel tasarımlar kullanıcın dikkatini çeker ve akılda kalıcılığı arttırır.

 • Stratejilerin sonuçlarının ölçülmesi gerekir. Bu ölçümler kullanıcı ne kadarı gönderilen postayı açmış, açanların ne kadarı ilgili linke tıklamış, geri dönüş yapanlar hangi türde içeriğe sahip maillerden gelmiş gibi sorulara cevap aramalıdır.

 • İçerikler ve görseller mobil için optimize edilmelidir. Bugün insanların büyük çoğunluğu maillerini telefondan kontrol etmektedir.

 • Sosyal medya hesaplarında haber bültenlerine üyelik formları olmalıdır. Potansiyel müşterilerin kayıt olması maillerdeki dönüş oranını da arttırır.

 • Üyelerin belli bir grubunda içerik test edilmelidir. Örneğin %20 lik bir gruba içeriğin farklı şekillerde hazırlanmış hali gönderilerek hangisinde daha olumlu sonuç alındığı gözlemlenebilir. Bunun sonunda en başarılı olan kalan üyelere dağıtılabilir.

E-Posta Pazarlamasına Yönelik Yasal Yükümlülükler

Bir işletmeden yada mağazadan haber almak istemeyen herhangi bir kaydı olmayan kişilere posta atmak çoğu batı ülkesinde spam yasalarının ihlali anlamına gelir. Ayrıca etik olmadığı gibi müşterilerin antipatisini kazanmaya ve haber alımını engellemesinde de neden olabilir. 2007 yılı verilerinde spam mesajlar tüm e-posta trafiğinin %95ini oluştururken 2013te bu bu postaların oranının %63 e düştüğü biliniyor.  Tabiî ki bu konuda Avrupa ve Amerikada yayınlanan spam mevzuatlarının da faydası olmuştur.

Türkiyede de bu konuda düzenleme yapılmıştır. Türkiyedeki elektronik ve haberleşme kanunun 50. maddesinde 2010 yılında yapılan güncellemeyle abone ve kullanıcıların izni olmaksızın faks ve elektronik posta yoluyla pazarlama, siyasi veya cinsel içerikli postalar atılamaz. Kullanıcılar bir kere izin verdikleri taktirde bu izinleri ücretsiz geri alabilir ve bu maddeye aykırı hareket edenler 10 bin ile 100 bin arasında idari para cezası ile cezalandırılır.

E-Posta Pazarlamasına Yönelik Yasal Yükümlülükler Nelerdir