Facebook geleceğin e-ticaret sitesi mi olacak? Facebook CEO’su Mark Zuckerberg 24 nisanda yaptığı açıklamada WhatsApp, Instagram ve Facebook hakkındaki yeni planlarından bahsetti. E-Ticaretle ilgili geliştirmeler yaptıklarını ve insanların bu platformlar üzerinde alışveriş, ödeme yani satın alma işlemleri gerçekleştirebilecekleri yeni özelliklerle ilgili çalıştıklarını anlattı.

Fcaebook E-Ticaret Sitesi Oluyor

Şu anda Facebook Reklamları bu platformu besleyen temel kaynak, bu reklamlar yine lider konumda olmaya devam ederken Facebook Marketplace ile desteklenecek. Burada markaların ürünleri satılırken öne çıkan markalar daha fazla reklam verebilecek ve reklamları daha çok yükselecek. Bu yeni gelişmelerle bu uygulamanın değerinin işletmelerden daha çok rağbet göreceği düşünülüyor. Ayrıca insanların online alışverişte yöneleceği en büyük uygulamalardan biri olması bekleniyor.

Instagram şu anda belli bir takipçi kitlesi olan aynı zamanda Facebook işletme profili de olan Instagram işletme profilleri için web site yönlendirmesi yapmaya izin veriyor. Markalar ürünlerini paylaşırken fiyatlarını etiketleyebiliyor ve satın alma süreçleri için müşteriyi online satış sitesine yönlendiriyorlar. Fakat yeni getirilen güncelleme ile Instagram üzerinde uygulamadan çıkmadan Satın Al butonu ile alışveriş yapmak mümkün olacak.

Facebook E-Ticaretin Tüm Süreçlerinde Kullanıcının Yanında

Zuckerberg ayrıca yaptığı açıklamada yeni bir mesajlaşma uygulaması üzerinde çalıştıklarından bahsetti. Asya ülkelerinde çok yaygın olan WeChat’e benzetilen uygulama Facebook ve Instagram alanındaki ürünlerin satın alma süreçlerinde ödeme işlemlerinin halledilebileceği aynı zamanda işletme profillerinin takip edileceği bir uygulama olacak. Daha sonra müşteri ve işletme arasında WhatsApp ve Messenger ile iletişim kurulabilecek. İnsanlar burada yeni ürün ve marka keşifleri yapabilecekler, sonrasında marka ile iletişim kurabilecekler.

Bu geliştirmeler müşteriler ve işletmeler açısından çok tercih edilecek gibi gözüküyor. Sosyal medya pazarlamasının ve reklamlarının işletmelerin marka değerleri ve müşteriye ulaşabilme yönüyle çok değerli olduğu bir gerçek. Bunun tanıtım yaparken doğrudan satış yapabilme avantajı ile birleşmesi büyük bir etki yaratacak. Facebook da dünyadaki büyük e-ticaret siteleri ile yarışacak gibi gözüküyor. Şu an Amazonun dünya üzerinde marka değeri en yüksek platform olması e-ticaretin önemini gözler önüne sermiş durumda. Görünen o ki Facebook da e-ticarete adım atarak bu yarışa girmeyi hedefliyor.