Huawei 2019 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Açıklanan rapora göre, yıllık %39 artışla 179,7 milyar CNY (Çin yuanı) gelir elde etti. Geçen yılın aynı zamanlarına oranla kar marjı ise artarak %8 seviyesine yükseldi. Huawei Tüketici Elektroniği Grubu, 2019 yılının ilk çeyreğinde 59 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi.

Huawei 2019 yılında 5G planlarına öncelik vererek bir çok ülkede ticari sözleşme ve 70 binden fazla baz istasyonu sevkiyatı gerçekleştirdi. Bu konuda büyük bir rekabet içinde olduğu diğer en büyük iki marka ise Samsung Ve Apple.

Huawei 2018 yılında yaptığı satışlarla Apple markasını geride bırakarak, Samsung’tan sonra en başarılı ikinci şirket olmuştu. 2019 hedefleri içinde ise Samsung’u geçip ilk sıraya oturmak var.

Huawei 2019 Yılı İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Huawei Kendi İşletim Sistemini Kuruyor

2015 yılından beri hakkında kendi işletim sistemi KirinOS’u kuracağı haberleri çıkan Huawei bir süre bu iddiaları reddetmişti. Huawei iş grubu CEO Richard Yu’nun bir alman gazetesine verdiği röportajda kendi işletim sistemini kurmaya hazır olduklarını belirtti. Açıklamada Android’den vazgeçmelerinin asıl sebebinin ABD baskılarının artma ihtimali. Yu, açıklamasında kendi işletim sistemlerini hazırladıklarını ve bir sıkıntı ile karşılaşıp Microsoft ve Google sistemlerini kullanamama durumunda kendi sitemlerini kullanabileceklerini ifade etti.

Huawei’nin Sıkıntılı Süreci

Huawei’ye casusluk iddiaları nedeniyle ABD ve İngiltere tarafından ambargo uygulanmıştı ki hala devam ediyor. Huawei, ABD’nin belirli ülkelerdeki satışlara yönelik yaptırım ve ambargoları göz ardı ettiği için 2016’dan beri soruşturma altında bulunuyor.

Fakat bu baskılar giderek artıyor. Bu baskıların nedenlerinden biri de Huawei’nin 5G yatırımlarını çoğaltması. İran’daki ambargo yasağını delmek suçundan Kanada’da tutuklanan Huawei’in Mali İşler Direktörü (CFO) Ming Vancou’nun 10 milyon Kanada Doları kefaletle şartlı serbest bırakılmasına karar verilmişti.

İran ambargosunu deldiği nasıl anlaşıldı? Huawei’in Amerika Birleşik Devletleri’nin İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiği iddiaları doğrulayan belgelere ulaşıldı. İranla çalışan Skycom Telekom şirketinin Suriyeli bir holding ile bir bağlantısının olduğu tespit edildi. Bu konuyla alakalı yapılan araştırmada bir Huawei çalışanının Skycom’a İran menajeri olarak atandığı tespit edildi. Ayrıca başka Çinli üç kişinin de ,İran’daki hem Huawei hem de Skycom banka hesapları için imza haklarına sahip olduğu tespit edildi.