Mobil Pazarlama Uygulamaları  dünya üzerinde çeşitli şekillerde görülüyor. Bu uygulamalar arasında yarışmalar, kuponlar, biletler, konum tabanlı servisler, uyarılar ve sponsorluklar yer alır.

Mobil Pazarlama Uygulamaları Nelerdir

Yarışmalar

1.3. Mobil Pazarlama Uygulamaları | Mobil Pazarlamada Yarışmalar

SMS tabanlı mobil reklam kampanyalarında en yaygın kullanılan uygulamadır. Bu tür reklam uygulamalarında mobil cihazlar üzerinden ödül kazanma oranı oldukça yüksektir. Müşteriler bu yarışmalara katılarak işletme ile bir bağ kurarlar. Düzenlenen yarışmaların genel amacı da bu doğrultudadır. Yarışmalardaki ödüller ne kadar can alıcı olursa, müşterilerin yarışmaya katılma istekleri de o kadar fazla olur. Bu durum da mobil pazarlamada kullanılan reklamın başarılı olacağının göstergesidir.

Mobil Kuponlar

Mobil Pazarlama Uygulamaları | Mobil Kuponlar Nelerdir

Mobil pazarlama reklam türleri arasında yeni keşfedilen bir türdür. Yazılı kuponlarla aynı işleve sahiptir fakat müşteriye ulaşma bakımından farklılık gösterir. Gönderim şekli, mobil cihazlar üzerinden SMS veya MMS’dir. Yazılı kuponlar fiziksel olarak müşterilere ulaştırılır. Pazarlamacılar bu tür uygulamayı kullanarak, promosyon sunan bir mesajdan çok katma değere sahip bir mesaj gönderirler. Mobil kuponlar müşterilere kendilerini iyi hissettir. Çünkü kendilerine ait bir fırsat olduğunu düşünürler. Bu da müşterilerin işletmenize olan bağlılığını artırır.

Mobil Biletler

Mobil Pazarlama Uygulamaları | Mobil Biletler Nedir

Mobil Biletler, mobil pazarlama uygulamaları arasında popülerleşmeye başlayan diğer bir uygulama türüdür. Yazılı biletler artık kendini mobil biletlerin yerine bırakmıştır. Bu uygulama sayesinde müşteriler uzun kuyruklarda beklemeyerek biletlerini daha indirimli şekilde alabilirler.

Konum Tabanlı Servisler

Mobil Pazarlama Uygulamaları | Konum Tabanlı Servisler Nelerdir

Konum tabanlı uygulamalar, müşterilerin bulunduğu konumları belirleyerek işleyiş gösterir. Müşterinin aradığı ürünün veya hizmetin yakın çevresinde nerelerde bulunduğunu söyleyerek zaman kazancı sağlar. Fakat bu bilgilerin çok fazla gönderilmesi kullanıcıyı rahatsız da edebilir. Mobil kullanıcılar, izinli mesaj almayı kabul etseler bile gittikleri her yerde bu tür mesajlar gelmesi mobil pazarlamayı olumsuz da etkileyebilmektedir. Doğru ve etkili kullanıldığında kullanıcının hayatını kolaylaştırdığı da söylenebilir.

Uyarılar

Mobil Pazarlama Uygulamaları | Mobil Uyarılar

Zamana ve mekâna bağlı olan uygulamalardır. Mobil ortamlarla eşsiz bir uyum sağlar. Mobil cihazların her zaman sahiplerinin yanında olması, reklamcılar için bulunmaz bir fırsattır. Bu durum müşterilere istenilen anda ulaşılmaya olanak verir. SMS reklamları itme tabanlı uygulamalar olsa bile, çekmek tabanlı olarak da kullanılmaktadır. Mesela müşterilere ürünler arasındaki fiyat karşılaştırması hakkında bir bilgi mesajı gönderilebilir. Uyarı mesajları genel bilgileri de içermektedir ve sohbet tabanlı, whatsapp, servislerle de kullanılabilir.

Sponsorluklar

Mobil Pazarlama Uygulamaları | Sponsorluklar

Reklamcıların kullanıcılara ulaşmak için kullandıkları diğer bir yol olarak düşünülebilir. Bu uygulamanın başarılı olması için, sponsor olunan servisle ya da işletmeyle ilgili olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Sponsor olunan servis,  firmaya ait hedef kitlenin belirlenmesinde de yardımcı olmaktadır. İşletmeler servise üye olan müşterileri tanıyabilirler.