Mobil pazarlamanın avantajları dendiğinde başta gelen iki temel fayda bulunmaktadır. Bu iki temel fayda: Mobil cihazların her zaman açık ve kullanıcının yanında olmasıdır. Mobil cihazlar özellikleri gereği, çoğu zaman açık konumdadır. Bu da firmalar açısından hedef kitleye her zaman ulaşabilme imkânını kazandırır. Cihazların kullanım ve taşıma kolaylığı sayesinde her zaman sahibinin yanında olması ise firmalar için diğer büyük avantajdır.

Mobil Pazarlamanın Avantajları Nedir
 • Japonya’da mobil telefonlarla mesaj kullanmanın maliyeti geleneksel yöntemlere göre daha düşük olduğu için önemli bir pazarlama yöntemi haline gelmiştir. Çok sayıda firma ve işletme mobil mesajlar aracılığıyla kayıtlı üyelerine kampanyaların bilgilerini vermek ve indirim kuponlarını göndermek için mobil telefonlardan yararlanmaktadır.

 • Geleneksel pazarlama yöntemlerinde kampanyaların geri dönüş süreleri oldukça uzun ve zorken, mobil pazarlama yönteminde ölçümlenebilmesi çok daha hızlı ve kolaydır. Bu da pazarlamacılar için amaçlarına ulaşıp ulaşmadıklarını, kampanyayı kaç kişinin ilgi gösterdiğini, kaç kişinin geri dönüş yaptığını belirlemek için mobil pazarlamanın daha avantajlı olduğunu göstermektedir.

 • Mobil pazarlama, mobil reklam kampanyalarının ne kadar etkin olması gerektiğinin ve ürünlerin nasıl kullanıldığı hakkındaki bilgilerin alınmasını da kolaylaştırmaktadır. Kampanyaya katılım saatleri ve günleri, ortalama katılım oranını, bir kullanıcının kampanya sürecinde ne kadar ürün satın aldığını, kampanyaya dâhil olan diğer ürünlerin tercih oranlarını kampanya sonunda raporlamakta ve yorumlamaktadır. Bu raporlama ve yorumlama işlemini daha sonra firmadaki yetkili kişiye aktarmaktadır. Google arama motorunun raporlama ve analiz için bir sürü aracı mevcuttur.

 • Mobil pazarlama, hedef kitleye zaman ve mekana bağlı olmadan ulaşma kolaylığı sağlamaktadır. Müşterilerin ürün ve reklama olan tepkilerini doğrudan ölçümleyerek önemli bir avantaja sahiptir. Bu pazarlama yöntemi sayesinde, pazarlamacılar yaptıkları kampanyaların ya da kullandıkları mobil pazarlama stratejisinin ne kadar doğru ve kazançlı olduğunu kısa zaman içerisinde görebilir. Mobil pazarlama günceldir ve devamlı gelişmektedir. Doğru bir strateji ve reklam içeriği ile mobil pazarlamanın dezavantajlarından kurtularak büyük kazançlar elde etmek için profesyonellerden yardım almanız gerekmektedir.

Mobil Pazarlamanın Avantajları

Mobil pazarlamanın avantajları maddeler halinde şu şekildedir:

 • Kampanyaya ve ürüne olan tepki hemen ölçülebilir.
 • Hedef müşteri gruplandırılarak doğru reklam sunulabilir.
 • Geri dönüş oranı daha yüksektir.
 • Pazarlama için kullanılan maliyet düşüktür.
 • Müşteri ile bire-bir iletişim söz konusudur.
 • İletişim geleneksel pazarlamadaki gibi kitlesel değil bireyseldir.
 • Farklı müşteri kitlelerine farklı kampanyalar sunulabilir.
Mobil Pazarlamanın Avantajları Nedir