Mobil Reklam Kampanyaları dijital pazarlamada sıklıkla kullanılır ve müşterilere, ilgi alanlarına yönelik SMS, MMS ve daha farklı mobil pazarlama kanallarını kullanarak ulaşmayı hedefler. Burada dikkat edilmesi gereken konu, reklam içeriğinin müşteriyi rahatsız etmemesi ve doğru kitleye gönderilmesidir. Kampanyaya dair bilgilerin ulaşacağı kişilerden izin alınmış olması, ne tür mesajların kendilerine gönderileceğini bilmeleri ve istedikleri zaman bu listelerden çıkabileceklerinden emin olmaları gerekmektedir. Eğer izin alınmamış mesajlar gönderilse bu işletmeye ve markaya zarar verebilmektedir. Başarılı bir mobil reklam kampanyası oluşturmak için müşterilerin izinlerini almak ve müşterinin ilgisi doğrultusunda bilgi vermek gerekir. Mobil reklam kampanyaları itme, çekme ve diyalog olmak üzere 3 ana başlık altında toplanabilir.

Mobil Reklam Kampanya Türleri Nelerdir
Mobil İtme Kampanyalari

İtme Kampanyaları

İtme kampanyaları, müşterilere bilinçli bir şekilde kampanya bilgilerinin gönderildiği kampanya türü olarak gruplandırılabilir. Bu tip kampanyalarda, firmalar ve işletmeler ürün ya da hizmetleri ile ilgili mesajları genellikle eski müşterilerine gönderirler. Önemli olan nokta müşteri ile olan ilişkinin sıcak tutulmasıdır. Aynı zamanda müşterinin bu mesajları alacağından haberdar olması ve izin vermesi gerekir. Firmaların müşterilerin bu tür mesajlar için izinleri olduğundan emin olmalıdır. Şirketler müşteri elde etmek için ise, Turkcell, Vodafone  operatör şirketlerinden müşteri adayı olan kişilerin bilgilerini satın alırlar. Kapsadığı alan genel olarak oyun ve çekilişlerdir. Genel süresi 2 – 4 hafta arasında değişmektedir.

Çekme Kampanyaları

Pazarlamacılar, etkili bir mobil reklam yapmak için geleneksel yöntemler de kullanabilir. Mesela müşterilere satın aldıkları ürün üzerinden çekilişler sunarak onların belirli bir numaraya mesaj atması istenebilir. Böylelikle müşteri çekilişe katılabilir aynı zamanda reklam mesajları için izin verir konuma gelir. Mobil çekme kampanyaları sayesinde, müşteriler, firmalara kendi rızaları ile bilgilerini vermiş olurlar. Bu durum da işletmeler için reklam alacak olan müşteri listeni genişletir. Firmalar için daha etkili ve az maliyetli reklam kampanyaları oluşturmak daha kolay bir hâl almaya başlar.  Genel süresi 2 – 4 hafta arasında değişmektedir. Kapsadığı tema oyun ve çekilişlerdir.

Mobil Çekme Kampanyaları Nelerdir
Mobil Diyalog Kampanyaları Nedir

Diyalog Kampanyaları

Bu reklam türü süresi ve müşteri – etkileşim yoğunluğu bakımında diğer iki kampanya tipinden ayrılır. Diyalog kampanyalar, itme ve çekme gibi 2 – 4 hafta gibi kısa bir süre barındırmaz ve tek temaya odaklanmaz. Aksine, bu tür kampanyalar birkaç ay sürüp, birbiri üzerine eklenerek kampanyalar ortaya çıkarır. Buradaki amaç müşteri ile daha uzun soluklu bir iletişim kurarak ürün ya da hizmeti sağlam bir şekilde anlatmaktır. Örneğin bir uygulama ile müşteriye ait doğum günü bilgisi alınır ve müşterinin doğum gününde mesaj gönderilerek kutlanır. Bu kutlama mesajı içerisinde de müşterinin ilgisini çekebilecek yeni ürünler eklenir ve reklam yapılır.