Performansa dayalı pazarlama, bir işin bir yada daha fazla ortağının hedeflenen amaca ve gelire ulaşmak için birlikte çalışması ve performansları ölçüsünde ödüllendirildiği pazarlama türüdür. İşin sonunda satış, müşteri kazanma yada tıklanma gibi konularda gösterilen başarıya göre para ödenir. Markalar tarafından az riskli bulunan sonucunda herkesin kazandığı bir kanaldır.

Performansa Dayali Pazarlama Nedri

Performansa Dayalı Pazarlama Nasıl Çalışır ?

  • Marka yada işletme performansa dayalı pazarlama kanalını kullanmaya karar verir. Öne çıkarmak istediği ürüne, hizmete karar verir, bu kısımda yalnızca markasının reklamını yapmak istiyor da olabilir. Hangi yayıncı ile çalışacağına karar verir.

  • Yayıncı, markanın yada işletmenin adına reklam yapan ve başarı kadar komisyon alan web sitesi, arama motoru blog yada kişidir. Kreatif içerikler ve ilgi çekici reklamlarla kitle çekmeyi hedeflerler.  Buna örnek olarak Youtube kanalında bir ürünün incelemesini yapıp verdiği promosyon kodu ile alışveriş yapmaya davet eden bir youtuber gösterilebilir. Yada hediye çeki dağıtan siteler veya ürünlerin performans ve fiyatlarını karşılaştıran siteler diğer yayıncı örnekleridir.

  • Aracı siteler yayıncının performansının ölçülmesini sağlayan yapıdır. Reklam veren bir aracı siteye kayıt olarak yayıncının çalışmaları sonucunda kazandığı geri dönüşü, müşteriyi yada satın alma getirisini takip eder bu sayede yayıncıya performansı ölçüsünde komisyon öder. Aynı zamanda aracı siteler markaya performansa dayalı pazarlama hakkında tavsiye verirler. Yayıncılar ise buraya kayıtlı markaları öğrenmek ve onlara ulaşmak için buraya kaydolurlar. Aracı siteler işin sonunda fatura ve tahsilat hizmeti de verir. Bu siteler müşteri etkinliklerini izleyen kodlar içerir. Performansa dayalı pazarlamanın ölçümünü sağlayan temel yapılardandır.

Performansa Dayalı Pazarlama Kanalları

Performansa Dayalı Pazarlamanın Avantajları

Performans Pazarlamasının Avantajları Nelerdir

Performansa Dayalı Pazarlama Stratejileri

  • Test edin ve kontrolleri yapın. Stratejik ortaklık kurmadan önce siteyi test edin.

  • Ölçüm yapın, ölçüm için gerekli ticari programları edinin aracı siteyi bulun yada arama motoru gibi yerlerde verdiğiniz reklamlar için Google Analytics gibi araçlar edinin. Temel Performans Göstergelerinin, KPI , doğru belirlendiğinden emin olun.

  • Ortaklık kurulacak kişi yada işletmeyle tüm detayları konuşun. Kriterlere işin başından karar verin. Ölçümler neticesinde ödeme yapın.

  • Reklam içeriklerinin ilgi çekici olmasına özen gösterin. Bu konuda yayımcılarla, influcer yada blogger ile konuşun ve anlaşın.