SEM “Arama Motoru Pazarlaması” yani (Search Engine Marketing), ücret karşılığında arama motorlarının Google (Adwords), gibi sitenizi arama sonuçalarında , bazı web sitelerinde yada videolarda reklam olarak göstermesidir. Bu reklamlar Arama ağı, Görüntülü reklam ağı, Uygulama Reklamları, Alışveriş reklamları, Video reklamları olarak modellenir. Bir zamanlar SEM, hem SEO (arama motoru optimizasyonu) hem de ücretli arama faaliyetlerini kapsayan bir terim olarak kullanılıyordu. Zaman içinde, yalnızca ücretli arama yapmak için SEM kısaltması benimsenmiştir.

Arama motorlarında, genellikle SEM ‘i kullanarak, hem SEO hem de SEM’i kapsayan daha uzun süreli sonuç ve trafik alınır.

Arama Motoru Pazarlamacılığı Nedir | SEM

Organik Sonuçlar ile Ücretli Sonuçlar Arasındaki Farklar

Organik Sonuçlar ile Ücretli Sonuçlar Arasındaki Farklar Nedir

Yukarıda arama motoruna televizyon yazdığınız zaman karşılaştığınız ücretli ve organik sonuçlar görünüyor.

Arama motoru kendi sıralama algoritmasına göre web siteleri sıraladığında, yukarıdan aşağı doğru yer alan hiçbir site yeri için para ödemez ve buna organik sonuçlar denir. Bir arama terimini arattığınızda en üstte yeşil reklam etiketi ile ya da sponsorlu etiketi ile gözüken web siteler ücret ödenerek sıralanmış sonuçlardır.

Ücretli arama sonuçlarının siparişi ve ücreti arama sonucu sayfasındaki reklamların tıklanma sayısı, anahtar kelimeleri ve popülaritesine göre değişir.

SEM Yapısı Nasıl Çalışır?

Reklam veren SEM- Arama Motoru Pazarlaması yapısına dahil olmak istiyorsa önce reklam modelini ve eğer anahtar kelimeye dayalı bir reklamsa anahtar kelimelerini seçer, daha sonra arama motorunun reklam açık arttırması sürecinden geçmelidir. Bunun için arama motoruna tıklama başına veya gösterim başına ödenecek ücret için teklif verir.

Fakat SERP ekranında ki sıralamayı etkileyen yalnızca bu ücret değildir. Reklamınızın kalite puanı bu sıralamanın diğer faktörüdür. Arama motorunun bu sıralama için formülü bile vardır. Google Adwords reklam sırası şu formülle ifade ediliyor:
Reklamın düzey sırası= Tıklama başına ödenen para * Reklamın kalite puanı

SEO Faaliyetleri Dururken Neden SEM için Para Ödensin?

Çoğu arama teriminin karşılığında görünen sonuç sayfasının en üstleri ücretli sonuçlar için ayrılmıştır. Bu durum bu yerdeki sitelerin popülaritesini göz ardı edilemeyecek şekilde arttırır. Web sitenizin organik arama sonucu iyi bir sırada olsa bile SEM ile tıklanma sayınızı çok daha fazla arttırırsınız.

Atlas Enstitüsü yılında bunun ile ilgili bir analiz raporu yayınladı. Buna göre herhangi bir anahtar kelimeyi ele alarak reklamınızın ilk sırada olması için örneğin $5 ödüyorsanız üçüncü sırada olması için $4.5 gibi bir ücret ödemeniz gerekir (ücretler farklı anahtar kelimelerde değişkenlik gösterir). Fakat bu %10’luk düşük maliyet sizin trafiğinizin %50 azalmasına sebep olabilir. Yapılan araştırma ilk sırada ki reklamın üçüncü sıradaki reklama tıklanma trafiğinde 2 kat fark attığını ortaya koyuyor. Bu araştırma SEM faaliyetlerinin göz ardı edilemeyecek ve düşük bütçede tutulmaması gereken çalışmalar olduğunu gösteriyor.

Bir diğer yönüyle bazı arama terimlerini ne yaparsanız yapın SEO faaliyetlerinin içine koyup sıralamasını yükseltmek çok zordur. Böyle durumlarda rakiplerle rekabet edebilmek için SEM iyi bir yoldur.

SEM Reklam Modelleri

Arama Ağı Reklamları

Arama Ağı Reklamları

Görüntülü Reklam Ağı

Görüntülü Reklam Ağı

Alışveriş Reklamları

Alışveriş Reklamları

Uygulama Reklamları

Uygulama Reklamları

Video Reklam Ağı

Video Reklam Ağı

Search Engine Marketing Nasıl Yapılır?

 • Stratejinizi seçin: Hedef kitlenizi, rakipleri iyi tanıyın. Pazar payını analiz edin.

 • Reklam modelinizi seçin. Bu aşamada stratejilerinize ve reklama en uygun modeli seçmelisiniz. Örneğin arama ağı reklamları rekabetçi anahtar kelimede , görüntülü reklam ağına göre çok daha pahalıdır fakat dönüşüm oranları daha yüksektir. Görüntü reklam ağı, marka bilinci oluşturmak içinde kullanılır. Video reklamlarında iletinizi ilk 5 saniyede vermeniz gerekir. E-Ticaret siteleri için en uygun reklamlar alışveriş reklamlarıdır.

 • Doğru anahtar kelimeleri seçin: Sitenizin içeriğini en iyi anlatan kelimeleri bulmak önemli, ayrıca kullanıcıların aklının nasıl çalıştığını bilmeli hangi arama terimini kullanacaklarını iyi analiz etmelisiniz. Bunun için bazı anahtar kelime araştırma uygulamaları var:

  • Google AdWords Keyword Tool
  • Google Trends
  • Keyword Discovery
  • Microsoft adCenter Labs Keyword Forecast
  • Wordtracker
 • Bütçenizi belirleyin. Tıklama yada görüntüleme başına verilecek ücretler, optimizasyon faaliyetleri ve tüm bunlara harcanacak emek için yapılacak ödemeleri önceden analiz edin. Reklam bütçeleri farklı reklam modellerine ve anahatar kelimelere göre değişebilir. Bu işe girerken bu bütçeyi ayırmalı ve organize etmelisiniz.

 • Sitenizin organik arama sonuçlarında sırasını yükseltmek için optimize edin: SEO faaliyetlerini uygulayın, kullandığınız yöntemlerin tüm tarayıcılar tarafından desteklendiğinden emin olun.

 • Organik sonuç sıralamanızı analiz edin. Ücretli reklam vermeden önce organik arama sonucunuzun ne durumda olduğuna bakın ve bu sonucu en az bir ay takip edin.

  Ayrıca bu sonucu iyi analiz etmeli hangi stratejinin bu sıralamaya ulaştırdığını, hangi değişiklikte sıranın nasıl değiştiğini iyi tespit etmelisiniz. Yani trafiğinizin nerden geldiğini bilmelisiniz.

 • Site başlığınıza anahtar kelime öbekleri ekleyin, kullanıcı ilk önce site başlığınızı görür. Ayrıca başlıkları ve alt başlıkları uygun şekilde vurgulayın.

 • Net bir hiyerarşi ve metin bağlantıları olan bir site yapın. Her sayfa en az bir statik metin bağlantısından erişilebilir olmalıdır. Kullanıcılarınıza, web sitesine yönlendiren bağlantılar içeren bir site haritası sunun.
  Siteniz hazır olduğunda, ilgili diğer sitelerin sizinkilerle bağlantısı olmasını sağlayın. Sitenizi Open Directory Project ve Yahoo! gibi ilgili dizinlere gönderin.

 • Sık sık süreci takip edin. Verilerinizi inceleyin ve nelerin iyileştirici etkisi olduğunu çözümleyin. Hatta bununla ilgilenmesi gereken bir sorumlu atamalısınız.

SEM İstatistikleri

SEM Reklamlarının Önemi

İnsanların % 64 ü online ürün satın alacakları zaman arama motoru reklamlarına tıklıyor.  -HubSpot Research

SEM Dönüşüm Oranları

Google Adwords Reklamlarının tüm endüstrideki dönüşüm oranları arama ağında %2,7 görüntü ağında %0,89’tur.  -HubSpot Research

Google Adwords Maliyetleri

Google Adwords Reklamlarının ortalama tıklama başına maliyeti Arama Ağında 2,32$, Görüntülü Reklam Ağında  0,58$   -HubSpot Research

Görüntülü Reklamın Önemi

İnsanların %91’i görüntülü reklamların her geçen gün daha değerli olduğunu düşünüyor.  -HubSpot Research

Mobil Reklamların Önemi

Tüketicilerin %60’ı haftada en az bir kere mobil reklamlara tıklıyor.  -HubSpot Research

Mobil Reklamlar

Pazarlamacılar ve reklam verenler bütçelerinin %51’ini mobil reklamlara ayırıyor.  -HubSpot Research

SEM’in Faydaları

 • SEM diğer reklam kanalları ile kıyaslandığında daha ucuz.

 • Reklamınız sadece konuyla ilgilenen, bunu arama motorunda aratan kişilerce görülür. Uygun hedef kitlesine ulaşır.

 • Bir testin büyük bir bütçe gerektirebileceği diğer reklam kanallarının aksine, SEM için sınırlı bir başlangıç test bütçesiyle test yapabilirsiniz

 • Hangi arama motorundaki hangi kelime ne ölçüde aranıyor gibi veriler elinizin altındadır, yani arama trafiği ölçülebilir. Bu durum markanız için sağlam verilerle reklam yapabileceğiniz anlamına geliyor.

 • SEM kalıcı bir etkiye sahiptir. Örneğin pahalı bir anahtar kelime için bir teklif verebilir ve düşük bir tıklanma elde edebilirsiniz. Ama insanlar her aradığında onların gözlerinin önünde ayrıca sürekli ve yeniden ulaşılabilir olacaksanız, bu avantajlar markanızı sağlamlaştırır.

SEM’in Zorlukları

SEM'in Zorlukları

İnternet reklamcılığı fazlasıyla rekabetçi bir ortama sahip. Bu durum rakipleriniz tarafından çeşitli manipülasyonlara maruz kalmanıza sebep olacaktır. Örneğin sponsorlu bağlantıları ele alalım. Bir çok siteye girdiğinizde herhangi bir kısımda Google Reklamları başlığı altında yönlendirmeler görme olasılığınız çok yüksek. Bunun sonucunda rakipler birbirlerini manipüle etmek için rakip reklamların linkine sürekli tıklayan bazı programlar geliştirmiş durumda. Bu programlar sizin trafiğinizi arttırmamış olduğu gibi günlük reklam bütçenizi de tüketmiş olur. Bunun önüne geçmek için tıklama konumlarını inceleyen programlar geliştirilip bunlar tespit edilmeye çalışılıyor.

Bir gün bu reklamlar hem kullanıcı hem reklam verenler için yetersiz kalacak. Hatta şu an bile reklamlar bir

çok büyük şirket için kilitli durumda. Sürekli sanallaşan, markaların ve internet kullanımının çoğaldığı bir dünyada yaşıyoruz. Günümüzde internet kullanıcılarına daha kişisel bir deneyim yaşatmak herkesin hedefi haline geldi.

Bu rekabetçi ortamı azaltabilmek ve kullanıcılara daha iyi deneyim yaşatmak için bazı fikirler hayata geçirilmeye çalışıyor. Örneğin kullanıcı arama motoruna “araba satın al” yazdığı zaman karşılaştığı sonuçların bütçesine, aile büyüklüğüne ve bunun gibi kişiselleşmiş kriterlere göre sıralanması. Böylece hem kullanıcı aradığı sonuçlara daha kolay ulaşır hem de reklam verenler için daha az rekabetçi ve daha ulaşılabilir zemin oluşur.