SEO

SEO bir web sitesinin ilgili anahtar kelimeler için arama motorlarındaki arama sonuçlarında sıralamalarını iyileştirmek için yapılan site içi ve site dışı çalışmalarının tümüne denir.

Bir sitenin arama motorlarındaki sırasının iyi olması hedef kitle ile buluşmayı kolaylaştırır ve sitede yer alan ürün ve hizmetlerin tanıtım ve satışının yapılabilmesine yardımcı olur. SEO Dijital Pazarlama çalışmaları için  önemli bir başlıktır.

Arama motorlarının web sitesine ait bir sayfayı ilgili anahtar kelime girildiğinde üst sıralara çıkarması için uyguladıkları birçok kıstas bulunmaktadır. Bu kıstasları en iyi karşılayan sayfalar diğer sayfaların üstünde yer almaktadır. Tabii ki bütün arama motorlarının kıstasları birebir aynı değildir ama benzerdir. Bu yüzden bir arama motorundaki sırası çok iyi olan bir sayfanın diğer arama motorundaki sırası farklı olabilir.

Dünya hızla dijitalleşiyor!

Günümüzde kayda değer bir kitle ihtiyacı olan ürün ve/veya hizmetleri internet üzerinden araştırıyor ve satın alıyor. Üstelik internet üzerinden alışveriş yapan bu kitlenin her geçen gün sayısı hızla artıyor. Bu da klasik mağazalardan yapılan ürün satış miktarlarının azımsanmayacak kadar düşüşüne sebep oluyor.

İnternetin hayatımızdaki etkisi hızla artarken internet kullanımında mobil cihazlar özelliklede akıllı telefonların kullanımı da aynı hızla artıyor.

Sosyal Medyanın popülerliğini ve kullanımını anlatmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Bir içeriğin internet üzerinden aranmasında içerik ile ilgili sayfaların web browserde listelenmesini ve görüntülenmesini sağlayan, web robotu, arama indeksi ve kullanıcı arabirimi bileşenlerine sahip yazılımlara verilen isimdir.

Google, Yaani, Yandex, Bing, Yahoo Search, Ask, Aol Search, Duckduckgo,  Startpage, Ixquick, Wolframalpha, Webcrawler, Excıte, Dogpile, Alhea, Goodsearch, Mywebsearch, Infospace, Contenko, Boardreader, Info.