Site Dışı SEO sitenizin trafiğini arttırmak için site dışından yaptığınız tüm çalışmalara denir. Site dışı SEO’nun odak noktası bağlantılardır. Farklı platformlarda yapılan link paylaşımları site dışı SEO çalışmalarınının özüdür. Böylece popülerliği, bilinirliği ve güvenirliliği artan web sitesinin trafiği yada satışları artar.

Bunlarda, internet kullanıcısının bir web sitesine backlink vermesi ve siteden bahsetmesi yada sosyal medyada link paylaşımı ile gerçekleşir. Sonuç sıralamasında arama motorunun kullandığı algoritmanın tam olarak özü bilinmese de site dışı SEO faaliyetleri sonuçların sıralanmasında en büyük etkiye sahip alandır.

SEO hakkında fazla bilgi için..

Daha Fazlası İçin….

Site Dışı SEO Nedir

Arama Motorları Dış SEO Faaliyetlerine Nasıl Bakıyor?

Site dışı SEO faaliyetleri, dışarıdan gelecek daha fazla bağlantı almaya yarayan her türlü yolun legal göründüğü uygulamalardı. Bu yönde web site sahipleri anlaşarak bağlantı değişimleri ya da ücret karşılığı paylaşım yapıyorlardı. Fakat arama motorları bunlara karşı çıkmaya ve hoş bakmamaya başladı.

Bunun sonucunda misafir bloglama yöntemi kullanılmaya başladı. Bu şirketlerinin aralarında anlaşarak kendi sayfalarında birbirlerinden bahsedip diğerine baclink vermesi demek. Fakat Google bu yöntemin de spam link gönderme şekli olduğunu ve tasvip etmediğini açıkladı. Hatta Google yetkilileri tam olarak şöyle demiştir ” Doğal bağlantılar, diğer siteler içeriğinizi değerli bulduğunda ve paylaşmanın gerekli olduğunu düşündüğünde internet dünyasının doğal bir süreci olarak gerçekleşir.”

Backlink Nedir?

Backlink bir sitenin başka bir platformda ya da blogda adresinin paylaşılmasıdır. Nasıl kazanıldıklarına göre tanımlanan üç ana backlink türü vardır: doğal backlinkler, yapay olarak oluşturulmuş backlinkler ve illegal backlinkler.
Doğal backlinkler, web site sahibi ile herhangi bir iletişim kurulmadan diğer tarafın insiyatifi ile verilir. Örneğin, bir aşçının kullandığı malzemeleri satan işletmeden bahsetmesi ve bağlantısını paylaşması.
Yapay olarak oluşturulmuş backlinkler, planlı ve danışıklı bağlantı kurma işlemidir. Bu, potansiyel kitleye ulaşmak için o sektördeki ya da alanında önemli ve ünlü kişilerden bağlantı paylaşımı istemektir. Günümüzde sosyal medya fenomenleri ya da ünlü kişiler ücret karşılığı bu tarz paylaşımlar yapıyor.
İllegal bağlantılar, bir web sitesine sahibinin haberi olmadan forum ya da bloglarda yorum yoluyla ya da farklı şekillerde link yerleştirmedir. Genelde anchor text – bir kelimenin ya da cümlenin altına link yerleştirip tıklanma sağlamak- ile bağlantı bırakılır. Bu tip paylaşımlar arama motorları tarafından cezalandırılır.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Diğer sayfaların kaliteli ve ziyaretçileriyle paylaşmaya değer buldukları içerikler oluşturmalısınız. Yani bu paylaşma işini anlaşmalı ya da ücretli yaptığınızda bu değerli olmayacak. Backlinkler site dışı SEO nun temelidir. Arama motorları, çok backlink sahibi siteleri kaliteli ve talep edilen olarak görür. Bu nedenle, doğru yollarla paylaşılmış çok sayıda backlink sahibi siteler iyi bir sıralama sonucu elde eder.

Doğal Olmayan Backlinkler İçin Arama Motoru Cezalarından Kaçınma

  • Anchor textleri oluştururken doğal ve manipülatif olarak görünmeyecek şekilde farklı anahtar kelime öbekleri, marka adları ve genel terimler kullanın.

  • Anchor textleri hazırlarken, uygun ve tutarlı olun. Arama motoru backlink aldığınız sayfada yer alan konu ile sizin içeriğinizin tutarlı olup olmadığına bakar. Backlink verirken ya da aldığınızda alakasız bunu sizin sitenizle ya da içeriğinizle alakası olmayan sayfalarla yapmayın.

  • Backlinklerinizi nereden ve ne zaman aldığınızı kontrol edemeyebilirsiniz, bu yüzden genellikler marka adınızı  anchor text olarak kullanmalısınız.

  • Kendi sayfanızla alakalı olmayan biriyle iletişim kurmuşsanız, örneğin röportaj yapmışsanız ve onun sayfasını backlink verecekseniz, anchor text olarak kendi markanızı kullanın. Arama motoru için şüphe çekmeyen bir durum oluşturacaktır.

  • Daha önce düşük kaliteli sitelerden backlink almışsanız ve sonra yüksek kaliteli bir siteden backlink alıyorsanız bu arada içerkler paylaşmış olduğunuzdan ve doğal gözüktüğünden emin olun.