Spotify abone sayısıyla Apple Music’i ikiye katladı. Spotify 2019 Mart ayı ilk çeyrek raporunu yayınladı ve açıkladığı rapora göre 100 milyon aboneye ulaştı. Apple Music Ocak ayı sonunda yaptığı açıklamada 2018 yılı sonunda 50 milyon aboneye ulaştığını belirtmişti. Spotify diğer rakiplerine kıyasla açık ara en çok kullanıcıya sahip uygulama.

Spotify Apple Music'i İkiye Katladı

Spotify Başarısı

Spotify premium 100 milyon kullanıcının yanında aylık en az bir kere Spotify kullanan kişi sayısının 217 milyon olduğundan bahsetti. Premium üye olmayanların reklam içeren içeriklerle müzik dinleyebildiği bir yapısı olan uygulama, üye olmadan da müzik dinleyen milyonlarca kullanıcıya sahip. Apple Music uygulamasının tamamına yakını aboneliğe sahip, rakamlar böyle düşünüldüğünde Spotify büyük fark atmış durumda. Peki küçük bir ofiste başlayan Spotify bugüne nasıl geldi?

Spotify Başarısının Hikayesi

Şirket çevrim içi müziğe erişimi arttırma hedefiyle yola başladı. Kurucuları Martin Lorentzon ve Daniel Ek ile 2006 yılında Stockholm’da kurulduğunda çevrim içi müziğe erişim daha zor ve sınırlıydı. Radyo akışı şeklindeki programlar aranan müziğe ulaşmayı sağlamıyordu,  iTunes’den parça satın alan insanlar da vardı fakat kategoriye göre müzikler. müzik önermeleri gibi bir yapı yoktu.

  • 2008 yılında ücretsiz üyeliği sınırladı ve Premium üyelik gereken yapı devreye sokuldu. Fakat 2008 yılında yine de 4.4 milyon $ zarar etti.

  • 2009 yılında Spotfy, Apple App Store’da yerini aldı böylece illegal indirmeler engellenebilecekti. Ayrıca Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Facebook için gerçekten iyi ifadesini kulandı.

  • 2011 yılında Facebook ile ittifak yaparak onu arkasına aldı.

  • 2012 yılında Android Play Store’ girdi ve büyüme eğrisi hızla artmaya başladı.

  • 2014 yılında sanatçılar Spotify’ın kendilerine az para ödemesinden şikayet ettiler ve Taylor Swift tüm yayınlarını buradan çekti fakat 3 yıl sonra geri döndü. Ödeme yapısına bakıldığında gelirinin  %30’u şirket yapısında kalırken %70’i hak sahiplerine popülerlik ölçüsünde dağıtılıyor.

  • 2015 yılında tekrar bir atılım yaptı bünyesine 25 milyar saat müzik ekledi.

  • 2018 yılında Spotify dinlemekte olduğun müziği paylaşma özelliği Instagram’a eklendi. Sosyal medyanın en popüler uygulamalarından biri haline gelmiş durumda.

  • Bugün en yakın rakipleri arasında Google Müzik, Gelgit, Deezer ve Napster var.

Spotify Kurucu Ortağı Daniel Ek’in Hayat Hikayesi

1983 yılında İsveç’te doğdu. Annesi bakıcı babası teknisyendi. Büyük anne ve büyük babası müzikle uğraşıyordu. İlk bilgisayarına 5 yaşında sahip oldu daha sonra yenisini alacak parası olmadığı için ikinci el bir C64 aldı. Bir gün aldığı bu bilgisayar bozulunca kendi tamir etmek durumunda kaldı ve kullanma kılavuzunu aylarca okuyarak bilgisayarı tamir etmeyi başardı. Bilgisayara ilgisi bu zamanlarda başladı.

14 yaşında para karşılığında insanlara web sitesi hazırlamaya başladı. Başta küçük miktarlarla başladığı bu işten 14 15 yaşlarında aylık 50 bin $ kazanmaya başladı ve yanında insanlar çalıştırıyordu. 16 yaşında Google’a iş başvurunda bulunda fakat yaşından ve okulundan dolayı red cevabı aldı. 23 yaşlarında depresyon dönemine girip pahalı arabalar ve kalabalık arkadaş ortamıyla her gece gezmeye başladı. İnsanların yalnızca parası için onunla takıldığını düşündüğü bu dönemi atlatıp Martin Lorentzon ile birlikte bir projeye atılmaya ve Spotify’ı kurmaya karar verdiler.

2 buçuk yıl yatırımcıları gezip onları yatırım yapmaya ikna etmeye çalıştılar. Bunun için çok efor harcadılar. 2010 Yılında destek almaya başlayan Spotify uygulamasının 2018 yılında halka arzını denetledi ve marka değerinin 28 milyar $ olduğu biliniyor.