Video pazarlaması bir markanın güçlenmesi, satışlarını arttırması yada dönüşüm alması için markasına katabileceği en değerleri alanlardan biri. Çok net bir şekilde görebilirsiniz ki bugün dijital ortamdaki video içerikleri her geçen artıyor, bunların başını da sosyal medya ağları çekiyor. Dijital pazarlama alanının gerisinde kalmak istemeyen her marka, video pazarlaması konusunda aktif olmalıdır. Bugün insanların çoğu bir şey satın alacakları zaman Youtube’da ürün incelemelerini izliyor, yada video reklamlar insanları dönüşüme yada satın almaya itiyor.

Video Pazarlaması Nedir

Video Pazarlaması Nedir?

Video Pazarlaması sosyal medyada gördünüz sponsorlu videolar, bir web sitesinin yan tarafında yada yazı aralarında görebileceğiniz videolar, e-posta reklamlarıyla gelen video içerikleri veya bir video izlerken onun önünde izlediğiniz reklamlar olarak anlatılabilir. Video içeriklerini ilgi çekici hale getirerek bunu dijital ortamda yayan pazarlamacılar, çok iyi dönüşüm oranları elde eder. Bunu yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Bugün her akıllı cep telefonu kamera özelliğine sahip ve bunların büyük kısmı kaliteli videolar çekebilir. Hiç ekipmanım yok diyen biri bile orijinal içerikli videolar çekebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta fikirlerin ilgi çekici olmasıdır. Bunun üstüne biraz video kurgusu eklenir ve gerektiği gibi dağıtılabilirse bu işi yaptınız demektir.

Neden Video Marketing? | Video Pazarlamasının Önemi

Video Pazarlamasında Kullanılan Kanallar

Youtube video paylaşım platformunun ne kadar yükseldiğini, hatta Türkiye’deki en çok kullanılan sosyal ağ olduğunu biliyoruz. Fakat bugün Facebook, Instagram gibi sosyal medya ağları da hızlı bir video içerik paylaşım alanlarına dönüşüyor. Artık insanlar alacakları bilgi yada incelemeleri video formatıyla almayı tercih ediyorlar.

İleride Facebook içeriklerinin de büyük çoğunluğunun video formatında olacağı öngörülüyor. Yandaki grafikte de Almanya, Meksika, Latin Amerika ve Kolombiya’daki 3000 katılımcıyla yapılan insanların video içeriklerini nerede izlemeyi tercih ettikleri ile ilgili Hubspot araştırma sonucunu görüyorsunuz.

Yandaki Hubspot araştırma sonucunda 3000 katılımcıya destekledikleri markanın ne tür içeriklerini görmek istedikleri sorunun cevabı görülüyor. İnsanların yarısından fazlasının video içeriklerini tercih etmesi, günümüzdeki video trendinin bir yansıması olabilir. Ayrıca video içerikleri diğer dijital pazarlama kanallarının da içeriklerini kapsayabilecek geniş bir alan.

Örneğin e-postalarda, sosyal medya ağlarında yada web sitenizde bu içerik türünü öne çıkarabilirsiniz. Bu durumda eğer hedef kitleniz içeriklerinizi video formatıyla görmek istiyorsa, bunu dikkate alıp bu yönde içerik üretmelisiniz.

  • Bugün kullanıcılar açısından bir görsel yada video içeriği, yazı içeriğinden çok daha fazla akılda kalıyor. Araştırmalara göre hem görülen hem duyulan içeriklerin akılda kalma oranı %80 iken sadece görülen bilginin akılda kalma oranı çok daha az.

  • İnsanların yarısından fazlası bir ürünle alakalı diğer içeriklerden ziyade video içeriği izlemeyi tercih ediyor.

  • Dijital Pazarlama yapanların yarısından fazlası video pazarlamasını tercih ediyor.

  • Video pazarlaması, tıklama, satın alma gibi dönüşümleri diğer pazarlama kanallarından daha çok arttırıyor.

  • E-Posta pazarlamasında ki içeriğin video içermesi, mailin açılma oranını %19 arttırıyor.

  • Video pazarlaması sadece dönüşüm oranlarını değil, marka bilincinin oluşmasını ve sosyal görünürlüğün artmasını sağlar.

  • Bugün yalnızca pazarlamada değil sosyal farkındalık yaratma konusundaki en dikkat çekici kanal videolardır.

Video Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Eğitim Videoları

Uzmanlık alanlarında çekilen genellikle Youtube kanalında, web sitesinde yada Udemy gibi ücretle satın alınan uygulamalardan izlenen eğitim içerikleridir. Kişinin kendinin ve markasının tanıtılmasını sağlayarak bilgi donanımının ispat edildiği ve kitlenin güvenini kazandıran bir yöntemdir. Yemek tarifi videoları da buna örnek gösterilebilir.

İlham Veren Videolar

Gezdiğiniz yerleri, yediğiniz yemekleri yada farklı kültür ve ortamları tanıttığınız videolardır. İnsanların en çok izlemeyi sevdiği video türlerinden biridir. Bugün birçok youtuber bu tarz videolar çekerek bir sürü izlenme ve aboneye ulaşır. Bu tarz içerikler  Instagram’da da çokça izlenir. Bu içerikleri markanıza fayda sağlayacak içeriklere dönüştürebilirsiniz. Bir tur şirketiniz varsa, spor yada outdoor giyim markanız varsa insanların ilgisini bu şekilde çekebilirsiniz.

Eğlenceli Mizah İçerikli Videolar

İnsanları eğlendirerek ilgilerini çekersiniz ve sizi izlemelerini sağlarsınız. İnsanlar eğlendikleri içerikleri izlemeyi, o tür kanalları takip etmeyi severler. Vine(artık yok), Tiktok gibi platformlarda insanlar en çok bu tarz videoları ürettiler. Youtube, Instagram, Facebook’da da en çok izlenen içerik türlerindendir.