Yerel SEO Avantajları

Yerel SEO, bulunduğunuz şehirde potansiyel kitlenizin, size ait sabit bir adreste buluşmanızı sağlayacak SEO çalışmalarına Yerel SEO diyebiliriz. Yerel SEO yu yerel müşteri potansiyeline sahip bütün işletmelerin kısmen veya tamamen kullanması gerekir.

SEO : (Search Engine Optimization) ifadesinin kısaltılmış şeklidir. Türkçe karşılığı Arama Motorları Optimizayonu dur.

Arama Motoru : İnternet ortamında aranan konular ile ilgili bilgileri bulmamızı sağlayan bir yazılım platformudur. Google, Yandex, Bing, Yahoo vb. gibi

Neden Yerel SEO

Manav, Kasap, Perakende Mağaza, Yerel Market, Restoran, Kafe, Şarküteri,  Özel Spor Merkezi, Oto Tamirci, Anahtarcı, Özel Okul, Araba Galerisi, Tıbbi Klinik veya Oto Yıkamacı olabilirsiniz. Hangi işi yaparsanız yapın potansiyel müşterilerinizin sizi kolayca bulmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde hedef kitleniz sizinle aynı işi yapan ve daha rahat iletişim kurdukları ve ulaşılabildiği işletmeleri tercih edecektir.

İnsanlarda ihtiyaç duydukların da alacakları hizmet için daha önceden kesinleşmemiş bir tercihleri yoksa Google ve Yandex gibi arama motorların da kendilerine en yakın ve uygun işletmeleri aramaya başlarlar. Bu aramalarda ilk sayfada ve potansiyel kitlenizi ikna edecek şekilde çıkmak tercih edilme şansınızı artıracaktır.

Sonuç olarak, internetin ve mobil cihazların kullanımının her geçen gün artması ve bu kullanıcıların yolda iken arama yapmaları ve işlerini kendilerine en yakın yerlerde ve en kısa zaman da görmek istemeleri Yerel SEO nun önemini ortaya koymaktadır. Günümüzde küçük ve orta ölçekli bütün işletmeler için Yerel SEO vazgeçilmez bir pazarlama unsuru olmuştur.

Yerel SEO için Neler Yapmalıyız?

Aslında SEO için geçerli olan kurallar Yerel SEO için de geçerlidir. Özgün içerik, web sayfanızın mizanpajı, kullandığınız görseller, indeksleme, sayfa linklerinizin doğru oluşturulması, Anahtar kelimeler vb. SEO kriterlerinin tümü Yerel SEO için de önemlidir. Yerel SEO için yalnızca birkaç kendine özgü kriter bulunur. Bunları önem sırasına göre yazarsak

Yerel SEO Avantajları